Popularne

Artykuł

Biznes i finanse

Jak rozliczyć PIT w domu?

Jak rozliczyć PIT w domu?

Osoby, które osiągają opodatkowane dochody, co roku rozliczają się z urzędem skarbowym, składając odpowiednią deklarację, na której wykazują m.in. swoje przychody, a także koszty ich uzyskania. Część podatników korzysta wówczas z usług biur podatkowych lub księgowych. Większość jednak decyduje się wypełnić deklarację podatkową samodzielnie. Jak można rozliczyć PIT w domu? Podpowiadamy.

Rozliczenie PIT w domu – który formularz wybrać?

Rozliczając PIT w 2023 roku, powinniśmy brać pod uwagę wszystkie nasze dochody osiągane w roku podatkowym 2022. W pierwszej kolejności musimy ustalić, na jakim formularzu wykazać dochody. Osoby niezaznajomione z drukami deklaracji podatkowych, często mają problem z ich wyborem. Warto więc wiedzieć, że PIT-28 wypełniają rozliczający się w ramach ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Są to między innymi osoby prowadzące działalność gospodarczą, ale również podatnicy osiągający przychody z najmu czy dzierżawy oraz wspólnicy spółek jawnych i cywilnych.

PIT-36 z kolei wypełniają podatnicy, którzy nie osiągali dochodów za pośrednictwem płatników, a więc osoby prowadzące swoją działalność gospodarczą. PIT-36L rozliczają przedsiębiorcy opodatkowani podatkiem liniowym. PIT-38 rozlicza się w przypadku dochodów ze sprzedaży papierów wartościowych czy kryptowalut. PIT-39 zaś dotyczy dochodów z tytułu zbycia nieruchomości. Jednak najczęściej wykorzystywaną deklaracją jest PIT-37, który powinny wypełnić osoby, które osiągały dochody na podstawie umowy o pracę oraz innych umów cywilnoprawnych.

W jaki sposób rozliczyć PIT?

Wiele osób zadaje sobie pytanie, jak rozliczyć PIT? Kiedy już wiemy, jaką deklaracje powinniśmy wypełnić, możemy czynność taką wykonać zarówno ręcznie, jak i elektronicznie. W przypadku ręcznie wypełnionej deklaracji podatkowej należy ją dostarczyć osobiście do urzędu skarbowego lub wysłać pocztą. 

Obecnie jednak większość podatników decyduje się rozliczyć PIT online i wysyłać go drogą elektroniczną do urzędu skarbowego. Pomocne w takiej sytuacji są specjalne programy do rozliczenia PIT. Takie oprogramowanie krok po kroku przeprowadza nas przez cały proces wypełniania wybranej deklaracji, a także niezbędnych załączników. Narzędzia te są w pełni bezpieczne, a po przesłaniu formularza do urzędu skarbowego elektronicznie, otrzymujemy UPO, czyli Urzędowe Potwierdzenie Odbioru.

Ulgi podatkowe

Wypełniając deklarację podatkową w domu, warto zastanowić się, czy przysługują nam jakieś ulgi podatkowe i czy chcemy z nich skorzystać. Wśród najpopularniejszych wymienia się ulgę dla krwiodawców, na internet, prorodzinną czy termomodernizacyjną, a także z tytułu niektórych darowizn. Dodatkowo podatnicy mają możliwość przekazania 1,5% podatku na rzecz wybranej Organizacji Pożytku Publicznego.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *