Popularne

Artykuł

Jedzenie

Zalety picia wody

Zalety picia wody

Nie od dziś wiadomo, że woda odgrywa bardzo ważną rolę w funkcjonowaniu ludzkiego organizmu. Pomaga transportować niezbędne składniki odżywcze, oczyszcza organizm i stanowi istotną część niemal każdego organu. Nie dziwi więc fakt, że tak często mówi się o konieczności nawadniania organizmu. Codziennie każdy z nas powinien wypijać przeciętnie od 1,5 do 2,5 litrów wody. Zapotrzebowanie różni się u każdego między innymi w zależności od wagi ciała, ilości wysiłku fizycznego, a nawet płci.

Korzyści dla zdrowia

Musimy pamiętać, że utrata nawet niewielkiej ilości wody z organizmu powoduje osłabienie i sprawia, że czujemy się zmęczeni. Jeżeli jej utrata utrzymuje się na poziomie 10-20 procent, stanowi to poważne zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia. Przekonajmy się, co daje regularne picie wody.

1. Poprawia metabolizm – utrzymanie odpowiedniego nawodnienia komórek ciała sprawia, że procesy zachodzące w organizmie działają sprawnie i szybko, co z kolei pozwala zwiększyć metabolizm.
2. Poprawia koncentrację i sprawność fizyczną – optymalne nawodnienie pozwala utrzymać odpowiednie dotlenienie mózgu i wszystkich komórek w ciele. Dzięki wodzie wzrasta ogólna wydajność organizmu, a zmęczenie ulega redukcji.
3. Reguluje temperaturę ciała – w przypadku dużego wysiłku fizycznego lub wysokiej temperatury otoczenia, wydzielana z potem woda chłodzi organizm.
4. Zapobiega dolegliwościom – regularne picie wody redukuje ból głowy, mięśni i stawów. Zmniejsza też ryzyko wystąpienia chorób nerek lub serca. Chroni przed nowotworami i uciążliwymi dolegliwościami układu trawienia.
5. Usuwa toksyny – woda pomaga oczyszczać się ze zbędnych produktów przemiany materii, które gromadząc się w ciele, mogłyby stanowić zagrożenie dla prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Korzyści dla urody

Oprócz niezastąpionej roli wody dla zdrowego funkcjonowania ludzkiego organizmu, jej spożywanie wpływa pozytywnie również na urodę. Pomaga w walce ze zbędnymi kilogramami poprzez przyspieszenie przemiany materii oraz hamowanie uczucia głodu. Powinna stanowić więc podstawę diety wszystkich odchudzających się osób. Dodatkową zaletą spożywania wody jest fakt, że idealnie gasi pragnienie i nie ma kalorii. Ponadto picie wody bardzo dobrze wpływa na kondycję skóry. Dlatego też podstawą dbania o cerę powinno być odpowiednie nawodnienie. Dzięki wodzie skóra staje się lepiej nawilżona, elastyczna i jędrna. To z kolei sprawia, że spłyceniu ulegają niewielkie zmarszczki widoczne na twarzy. Oprócz tego regularne picie wody pozwala skórze łatwiej i szybciej oczyszczać się, co wspomaga walkę z jej niedoskonałościami.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *