Popularne

Artykuł

Jedzenie

Indeks glikemiczny w praktyce

Indeks glikemiczny w praktyce

Pojęcie indeksu glikemicznego coraz częściej przewija się na różnego rodzaju blogach dotyczących zdrowego żywienia. Co więcej, pojawia się ono także w zaleceniach lekarzy i dietetyków publikowanych przez różnego rodzaju towarzystwa medyczne. Warto więc przyjrzeć się temu zagadnieniu i zrozumieć, czym jest indeks glikemiczny oraz w jaki sposób możemy przełożyć te zalecenia na praktykę.

Czym jest indeks glikemiczny?

Indeks glikemiczny jest wskaźnikiem, który informuje nas, jak szybko po spożyciu danego produktu wzrasta stężenie glukozy w naszej krwi. Pozwala on na uszeregowanie produktów w kolejności od tych, które powodują gwałtowny wzrost stężenia, do tych, które zwiększają je stopniowo. Tabele, które w ten sposób klasyfikują produkty możemy bez problemu znaleźć w internecie oraz w publikacjach skierowanych do dietetyków i osób, które borykają się z chorobami dietozależnymi, takimi jak cukrzyca lub dyslipidemia.

Jak powinien być indeks glikemiczny?

Gdy już wiemy, czym jest indeks glikemiczny, warto zastanowić się, jakie wartości powinien on przyjmować w naszej diecie. Wielu osobom wydaje się, że produkty o niższym indeksie są zdrowsze, ale nie jest to do końca prawda. Faktem jest, że w naszej diecie  powinny dominować produkty, które posiadają ten wskaźnik na niskim poziomie. Jednak nie znaczy to, że posiłki, które mają wysoki indeks powinniśmy zawsze omijać. One także są potrzebne w naszej diecie. Szczególne znacznie mają w przypadku osób aktywnych fizycznie. Niezależnie od tego, czy jesteśmy sportowcami zawodowymi, czy też amatorami, posiłki okołotreningowe powinny posiadać wysoki indeks. To zapewni nam optymalną dostępność energii podczas wysiłku.

Z drugiej strony istnieją też osoby, które powinny bardzo uważać na posiłki, które posiadają wysoki indeks glikemiczny. Są to ludzie, którzy cierpią na choroby takie jak cukrzyca lub różnego rodzaju zaburzenia endokrynne. Wtedy indeks glikemiczny powinien być utrzymywany na poziomie niskim lub średnim aby zapobiec nadmiernym wahaniom stężenia glukozy we krwi i ewentualnym konsekwencjom, które mogłyby z tego wynikać.

Jak w praktyce zastosować indeks glikemiczny?

Gdy zaczynamy pilnować, jaki indeks glikemiczny ma nasza dieta, warto stosować tabele, w którym odnajdziemy poszczególne produkty. Aby wyliczyć indeks całego posiłku należy pomnożyć go przez masę danego składnika (wyrażoną w gramach), a wszystkie otrzymane wyniki dodać do siebie. Następnie otrzymaną wartość dzielimy przez masę całego posiłku.

Jednak łatwo domyślić się, że sposób przedstawiony powyżej mógłby być zbyt uciążliwy do stosowania na dłuższą metę. Gdy już nauczymy się szacować indeks glikemiczny posiłków, warto poznać zasady, które pomogą nam go obniżać i podwyższać. Podstawowymi działaniami, które możemy wykonać, aby obniżyć indeks glikemiczny, jest dodatek białka lub tłuszczu do danego posiłku. Z kolei jeżeli chcemy, aby indeks glikemiczny danego posiłku lub przekąski był wysoki, to warto zadbać o to, aby jego składniki zawierały węglowodany proste i tylko niewielką ilość białek lub tłuszczów.

Więcej na temat indeksu glikemicznego na stronie: https://www.planetafit.pl/indeks-glikemiczny-co-to-jest-i-jak-stosowac-go-w-diecie/

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *