Popularne

Artykuł

Dziecko

Jak zorganizować dzieciom warunki do nauki w domu? Porady

Jak zorganizować dzieciom warunki do nauki w domu? Porady

Nauka w domu nie należy do najłatwiejszych zadań, ale dużo zależy m.in. od tego, jak do sprawy podejdą rodzice. Dzieci muszą mieć stworzone odpowiednie warunki do nauki, a jak wiadomo najmłodsze pociechy nie będą w stanie samodzielnie o to zadbać. Dorośli powinni się w to zaangażować i przygotować dla własnych dzieci odpowiednie miejsce do nauki, tak aby niczego tam nie zabrakło. Chodzi m.in. o sprzęt, pomoce naukowe oraz wiele innych elementów.

Zorganizowanie dzieciom warunków do nauki w domu – jak się za to zabrać?

Nauka w domu wymaga profesjonalnych przygotowań. Rodzice mają spore ułatwienie w momencie, gdy dziecko dysponuje własnym pokojem. W innym przypadku ze stworzeniem optymalnych warunków do nauki może być nieco trudniej. Na samym początku warto zająć się następującymi kwestiami:

  • poinformować wszystkich domowników o tym, że w konkretnych godzinach dziecko będzie się uczyć i nie można mu przeszkadzać,
  • ustalić z dzieckiem plan dnia, dzięki któremu nie będzie dochodziło do żadnych nieporozumień,
  • zatroszczyć się o przygotowanie stanowiska do nauki – może to być dobrze oświetlone biurko lub stół plus wygodne krzesło (dopasowane do wymiarów ciała dziecka),
  • wynieść z pokoju wszystkie rzeczy, które mogą przeszkadzać dziecku w nauce (np. telefon, budzik, małe radio),
  • wyłączyć telewizor,
  • dzieci z obniżonym poziomem koncentracji nie powinny uczyć się w bliskiej odległości od okna,
  • dobrze wywietrzyć pomieszczenie, w którym dziecko zamierza się uczyć.

Dostosowując się do powyższych zasad można mieć pewność, że dziecku stworzy się idealne warunki do nauki w domu, dzięki czemu zajdzie spore prawdopodobieństwo tego, że udanie przygotuje się do ważnego egzaminu i poprawi swoje oceny.

Nauka w domu – o czym jeszcze trzeba pamiętać?

Często nauka w domu wymaga od rodziców wielu wyrzeczeń, ale wszystkie działania mają doprowadzić do tego, że dzieci skupią się na nauce i nie będą się zbytnio rozpraszać. Dzieciom nie może zabraknąć podręczników, zeszytów, notatników, pomocy naukowych, akcesoriów szkolnych, itd. Rodzice powinni również pomyśleć o tym, w jaki sposób wspierać swoje pociechy oraz motywować je do nauki. Dobrymi pomysłami będą: wyznaczenie wspólnego celu (np. wykonanie zadania), pochwały, brak krytyki, zachęcanie do samodzielności i troska o komfort psychiczny dziecka. Warto skonsultować to z kimś doświadczonym i wyeliminować dotychczasowe błędy.

Miejsce do nauki w domu – jak je przygotować?

Miejsce do nauki w domu musi być bardzo starannie przygotowane. Sprawdza się to nie tylko u dzieci, ale też u młodzieży i studentów. Warto stworzyć przestrzeń przeznaczoną wyłącznie dla dziecka, która będzie mu służyła jedynie do nauki. Dodatkowo nie można lekceważyć przerw (szczególnie dla dziecięcego wzroku), a więc nauka nie powinna trwać długimi godzinami. Lepiej podzielić ją na konkretne etapy i odcinki czasowe. W pokoju należy również wydzielić tzw. strefę odpoczynku, w której dziecko może udać się w trakcie przerwy. Mogą się tam znaleźć zabawki czy też akcesoria i przyrządy do malowania oraz rysowania.

Podobne artykuły

1 komentarz

  1. mama

    Moim zdaniem duże biurko i wygodne krzesło są najważniejsze

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *