Popularne

Artykuł

Styl życia

Jak organizować swój czas, by mieć go więcej?

Jak organizować swój czas, by mieć go więcej?

Wiele osób obecnie zastanawia się, co mogą zrobić aby mieć więcej wolnego czasu na ważne dla siebie aktywności. Niestety dzisiaj żyjemy bardzo szybko, dużo pracujemy, mamy mnóstwo obowiązków i często orientujemy się, że brakuje nam czasu dla siebie, na życie towarzyskie czy spełnianie marzeń. Okazuje się, że wystarczy wprowadzić dobre nawyki w kilku ważnych obszarach, by poprawić swoje zarządzanie czasem.

Ustalanie priorytetów i praca według listy zadań

Brak czasu często występuje wtedy, gdy dana osoba co prawda jest aktywna, jednak nie zajmuje się tym, czym powinna. Jest niezmiernie ważne aby nauczyć się ustalać priorytety. Warto to zrobić na samym początku tworzenia listy zadań na konkretny dzień. Chodzi o to, by w pierwszej kolejności zawsze wykonywać zadanie priorytetowe. Mianem takiego zadania określamy aktywność, która przybliża nas do najważniejszych celów. Gdy takie zadanie zaplanujemy jako pierwsze będziemy mieć więcej energii do efektywnej pracy oraz zwiększamy szanse na to, że zostanie ono wykonane, gdyby w ciągu dnia pojawiały się różne nieprzewidziane okoliczności. Na liście zadań należy zawrzeć nie więcej jak cztery duże zadania. Jeśli planujemy pracować przez osiem godzin to zadania planujemy jedynie na sześć godzin, dzięki czemu występuje bufor czasowy. Ponadto dobrze jest grupować ze sobą podobne zadania. Należy też przestrzegać zasady, że w danym czasie zajmujemy się tylko jedną czynnością. Liczne badania dawno już udowodniły, że wielozadaniowość nie daje pożądanych efektów. W godzinach pracy należy też zadbać o regularne przerwy, dla regeneracji umysłu i ciała.

Stawianie przed sobą realnych celów

Na brak czasu bardzo często narzekają te osoby, które niepotrzebnie rozpraszają się na zbyt wiele celów albo mają zbyt ambitne plany. Problem ten dotyczy także osób, które pracują zbyt dużo, nie robią sobie przerw w pracy oraz rezygnują z urlopów. Choć ambicje miewamy bardzo wysokie, to warto zdać sobie sprawę tego, że nie należy przesadzać z liczbą aktywności. Jest też wiele osób, które powinny ograniczyć ilość przyswajanych informacji.

Delegowanie zadań

Aby mieć więcej czasu warto nauczyć się delegować zadania. Wiele osób ma z tym problem, bo są przekonane, że tylko one same są w stanie daną pracę wykonać dobrze. Tymczasem jest wiele sytuacji, kiedy to warto zapłacić innemu usługodawcy za wykonanie zadania. Ilość czynności jakie można delegować jest bardzo duża. Można wynająć wirtualną asystentkę, zamówić catering dietetyczny zamiast samodzielnie gotować, korzystać z pralni, myjni samochodowej czy firm sprzątających. Przy okazji delegowania zadań warto wspomnieć o asertywności i niepozwalaniu na to, aby inni się nami wyręczali i zajmowali nasz czas, gdy nie jest to konieczne.

Jak organizować swój czas wolny?

Stosowanie powyższych zasad z pewnością pozwoli na wygospodarowanie dodatkowego czasu, który można przeznaczyć na przyjemności czy rozwój osobisty. Organizowanie wolnego czasu powinno uwzględniać potrzebę różnorodności. W wolnym czasie dobrze jest zadbać o relacje rodzinne i towarzyskie, poświęcić się swoim pasjom, podróżować i uprawiać sport. Dla równowagi niekiedy potrzebny jest też czas, gdy zajmujemy się tylko biernym odpoczynkiem. Wskazane jest także aby ustalać sobie okresy, kiedy odpoczywamy od mediów i elektroniki.

Podobne artykuły

1 komentarz

  1. Tikio

    Przydatne rady, dziękuję.

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *