Popularne

Artykuł

Styl życia

12 najmniejszych ras psów na świecie

12 najmniejszych ras psów na świecie

Psy występują w bardzo różnych rozmiarach, od mastiffów wielkości małych koni po małe pieski do towarzystwa. Do najmniejszych psów należą rasy miniaturowe, od Pinczera małpiego po Yorki. Wszystkie te psy są niewielkich rozmiarów, ale mają też wiele różnych temperamentów.

Chcesz mieć w swojej rodzinie maleńkiego, ale wiernego przyjaciela? Oto 12 najmniejszych ras psów na świecie.

 1. Chihuahua

Istnieje tylko jedna rasa Chihuahua, ale w obrębie tej rasy istnieje dość duże zróżnicowanie. Te małe psy mogą mieć długie lub krótkie włosy w różnych kolorach. Mają nawet dwa różne kształty głowy: w kształcie jabłka i w kształcie jelenia. Najmniejsza rasa psów, Chihuahua waży od 2 do 3 kilogramów i ma od 15 do 25 centymetrów wzrostu.

Chihuahua są psami niewymagającymi, jeśli chodzi o pielęgnację, ale mogą być bardzo wymagające, jeśli chodzi o szkolenie. Zazwyczaj przywiązują się do jednej osoby i są opiekuńcze, co może sprawić, że życie w domu z dziećmi stanie się wyzwaniem. Nie znaczy to, że Chihuahua nie mogą być wspaniałymi psami rodzinnymi, ale osobowość psa oraz cierpliwość i przeszkolenie rodziny są ważnymi czynnikami.

 1. Gryfonik brukselski

Ta niecodzienna rasa powstała w Brukseli, w Belgii. Ten długonogi pies o krótkiej twarzy, zanim stał się atrakcyjnym zwierzęciem domowym, został pierwotnie wyhodowany jako terier trzymany w stajni do polowania na gryzonie.

Psy rasy Gryfonik Brukselski mają zazwyczaj od 18 do 20 centymetrów wzrostu i ważą od 3 do 5 kilogramów. Posiadają dwa rodzaje sierści — szorstką lub gładką — oraz cztery różne kolory sierści.

Rasa ta ma tendencję do przywiązania się do jednego człowieka i nie lubi przebywać w pobliżu dzieci. Jednak zazwyczaj dobrze dogadują się z innymi zwierzętami i mogą być doskonałym zwierzakiem do domu, gdzie są inne zwierzęta. Podczas gdy uwielbiają się przytulać, kochają też zabawę i harce. Są inteligentne, ale mogą być delikatne. Podobnie jak wiele innych ras terierów, mają upartą naturę, więc potrzebują cierpliwego tresera.

 1. Pomeranian

Ta wesoła, mała, puchata kulka jest rasą w typie szpica. Popularne zwierzęta domowe, Pomeranian ma od 13 do 28 centymetrów wzrostu i waży zaledwie od 2 do 4 kilogramów.

Pomeraniany występują w ponad 24 kolorach, od pomarańczowego i czerwonego do białego, czarnego i brązowego. Są one również w kombinacji kolorów i mogą być nakrapiane lub pręgowane. Ich gęsta sierść jest w rzeczywistości dwuwarstwowa, z miękkim, gęstym, krótkim podszerstkiem i długim, prostym, szorstkim włosem zewnętrznym. Pielęgnacja tych psów jest koniecznością, w tym trymowanie co kilka miesięcy. Należy również pamiętać, że psy rasy Pomeranian zrzucają podszerstek dwa razy do roku.

Te czujne, ekstrawertyczne psy są łatwe w tresurze. Właściciel zdecydowanie musi wprowadzić szkolenie, ponieważ Pomeraniany mogą bardzo bronić swojego terytorium i wykształcić nawyki nadmiernego szczekania lub agresji w stosunku do innych psów. Właściciele, którzy potrafią pracować z asertywną, pewną siebie naturą tych kochających psów, szybko znajdą dla nich przyjaciela.

 1. Pinczer małpi

Pinczer małpi, który z wyglądu przypomina nieco gryfa brukselskiego, pochodzi z Niemiec i pełni tę samą rolę — zwalcza gryzonie w kuchniach i stajniach. Nazwa rasy tłumaczona jest jako „małpo podobny terier”, co pasuje do psa pełnego osobowości i zadziorności.

Rasa ta ma od 22 do 30 centymetrów wzrostu i waży od 3 do 6 kilogramów. Nie daj się jednak zwieść tym niewielkim rozmiarom. Psy te są aktywne w domu i uwielbiają codzienne spacery. Są ciekawskie i zabawne, ale także uparte i obronne. Ponieważ mają osobowość twardziela, wymagają szkolenia i najlepiej reagują na metody pozytywnego wzmacniania, takie jak szkolenie za pomocą klikerów. Są nieustraszone i nieco terytorialne, więc nie radzą sobie dobrze w domach z dziećmi. Ale w parze z odpowiednim właścicielem, ten niesforny mały pies staje się inteligentnym, wesołym najlepszym przyjacielem.

 1. Papillon

Jeśli zależy Ci na pięknych uszach, to Papillon jest prawdopodobnie psem dla Ciebie. Nazwa jest idealna dla tej rasy, ponieważ oznacza motyla i jest trafnym opisem dla uszu Papillona.

Papillony osiągają od 20 do 30 cm wysokości i ważą od 3 do 5 kg. Ta rasa jest przyjazna i pewna siebie, a gdy jest właściwie socjalizowana, dobrze sobie radzi z dziećmi, obcymi i innymi zwierzętami domowymi. Są dobrze znane jako wspaniałe zwierzęta do towarzystwa, nawet jeśli mogą być trochę zbyt głośne.

Energiczne i inteligentne, Papillony dobrze współpracują z właścicielami, którzy chcą wykorzystać ich szybkość i spryt. Doskonałą rozrywką dla Papillonów i ich opiekunów są zawody sportowe i konkursy posłuszeństwa.

 1. Yorkshire Terrier

Yorkshire terrier rozpoczął karierę jako tępiciel szczurów w Yorkshire w Anglii, ale z czasem stał się ulubionym zwierzęciem do towarzystwa. Według Kennel Club jest to 10. najpopularniejsza rasa psów.

Yorki mają od 15 do 23 centymetrów wzrostu i ważą około 3 kilogramów, choć niektóre mogą być nieco większe. Znane są również ze swoich długich, bujnych sierści, które uważane są za hipoalergiczne, ponieważ zrzucają mniej niż inne psy. Jednak pielęgnacja jest nadal niezbędna w przypadku tych długowłosych psów.

Yorki są wszechstronnymi psami, uwielbiają szkolenia. Nie są to psy szczególnie energiczne, ale doskonale nadają się dla kogoś, kto lubi codzienne długie spacery, a następnie przytulanie się na kanapie. Podobnie jak wiele ras terierów, psy te nie przepadają za dziećmi, innymi psami i obcymi, a także mogą być agresywne. Ale przy odpowiedniej socjalizacji i szkoleniu mogą być przyjaznym, zrównoważonym psem.

 1. Rosyjski toy

Ten marzycielski piesek był prawie zupełnie nieznany poza Rosją, krajem swojego pochodzenia, aż do lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku. Rosyjski toy jest podobny wielkością do Chihuahua, mierząc od 17 do 28 centymetrów i ważąc od 1 do 3 kilogramów. Jest również podobny do Chihuahua w tym, że rasa ma dwie odmiany sierści: krótką sierść i długą sierść. Rosyjski toy przypomina również Papillona dzięki swoim dużym uszom z futrzanymi krawędziami.

Rosyjski toy został wyhodowany jako ratlerek i pies stróżujący, dlatego też może być dość głośny. Są one lojalnymi, chętnymi do zabawy członkami każdej rodziny — również tej z dziećmi — i korzystają z aktywności w domu. Rosyjski toy woli spacery niż bycie noszonym na rękach. Są to również bystre psy, które lubią się szkolić.

 1. Toy Fox Terrier

Potomek lisa gładkowłosego, toy fox terrier stał się oddzielną rasą i został uznany przez Związek Kynologiczny w 2003 roku. Te żywiołowe psy mają od 20 do 28 centymetrów wzrostu i ważą od 1 do 3 kilogramów.

Ten malutki piesek jest jak mała beczułka, z mnóstwem energii zgromadzonej w ich małych rozmiarach. Szybki, zwinny, odważny i inteligentny, toy fox terrier jest świetny dla kogoś, kto chce aktywnego, wyszkolonego psa, wystarczająco małego, aby mógł mieszkać w mieszkaniu. Świetny do wszystkiego, od biegania po wędrówki (na smyczy, biorąc pod uwagę, że jest to terier o bardzo wysokim instynkcie łowcy), toy fox terrier uwielbia się bawić, odkrywać i uczyć. Pozostają aktywne do późnych lat życia.

 1. Chin japoński

Ten przyjazny, radosny pies do towarzystwa istnieje od bardzo dawna — prawdopodobnie od 500 do 1000 lat. Chin japoński jest doskonałym psem kanapowym o wzroście od 20 do 28 centymetrów i wadze od 3 do 5 kilogramów.

Japoński Chin jest znany ze swojego kociego usposobienia, w tym niezależnej postawy i skłonności do wskakiwania na meble, aby mieć lepszy widok na pokój. Ma nawet tendencję do używania łap do mycia twarzy.

Kochający pies rodzinny, Chin japoński jest przyjazny, ale nieco powściągliwy w kontaktach z nieznajomymi. Znane są z tego, że kształtują swoją osobowość wokół swoich właścicieli — są łagodnymi psami przy spokojnym właścicielu i żywiołowymi psami przy aktywnym właścicielu. Chin japoński uwielbia też uczyć się nowych, ciekawych sztuczek i lubi urozmaicenie w szkoleniu. Ogólnie rzecz biorąc, rasa ta jest zabawnym, dobrze wychowanym towarzyszem.

 1. Grzywacz chiński

Grzywacz chiński może być jedną z najbardziej rozpoznawalnych małych ras psów.  Jego wysokość wynosi około 20-30 cm, a waga waha się między 5 a 6 kilogramów. Jest to rasa bez włosów, większość osobników jest łysa z wyjątkiem grzebienia z futra na głowie, „skarpetek” na łapach i pióropusza futra na ogonie. U niektórych osobników występuje gen recesywny – zwany  „puchatkami” – który powoduje, że mają one pełną sierść.

Choć są wysportowane, rasa ta jest rasą mało energiczną, która chętnie spędza dzień zwinięta w kłębek w łóżku, gdy czytasz gazetę. Są znane jako „psy przyczepne”, ponieważ intensywnie przywiązują się do właściciela, odrzucając obcych i trzymając się swojego człowieka tak bardzo, jak to tylko możliwe. Są to psy towarzyskie, ale wymagające. Potrzebujące zarówno miłości, jak i — często — swetra.

 1. Pinczer miniaturowy

Kochasz wygląd dobermana, ale potrzebujesz psa, który zmieści się w małym mieszkaniu? Poznaj pinczera miniaturowego. Ta stara rasa pochodzi z Niemiec i nie została stworzona, aby być miniaturową wersją czegokolwiek. Rasa ta powstała z połączenia jamnika, charta włoskiego i innych ras w trakcie swojej długiej historii.

Te małe psy osiągają od 25 do 30 centymetrów wysokości i ważą od 3,5 do 4,5 kilograma. Mają mocną budowę, która pasuje do ich asertywnej, niezależnej osobowości. Sportowe i energiczne, są to wspaniałe psy dla aktywnych dorosłych. Są one również doskonałe dla dorosłych, którzy lubią bawić się w chowanego, ponieważ rasa ta znana jest z tego, że jest wielkim uciekinierem. Kiedy nie ucieka, uwielbia być psem stróżującym i ostrzegać swoich właścicieli przed ewentualnymi intruzami.

 1. Angielski toy spaniel

Angielski toy spaniel znany jest również jako King Charles spaniel, ale nie należy go mylić z Cavalier King Charles spanielem. Angielski toy spaniel pojawił się jako pierwszy, a kiedy jego pysk stał się bardziej płaski w wyniku zmieszania rasy z innymi, takimi jak japoński chin i pinczer, hodowcy próbujący przywrócić rasę do jej pierwotnego kształtu stworzyli nową rasę: Cavalier King Charles spaniel.

Jednak uwielbiana przez wszystkich angielska rasa nie zniknęła. Jest on mniejszy od swojego nowszego rówieśnika, osiągając wysokość od 23 do 25 centymetrów i wagę od 3 do 6 kilogramów. Te długowłose piękności są łagodnymi, dobrodusznymi psami. Zabawne, ale delikatne i bardzo kochające, rasa ta jest całkowicie oddana właścicielowi, często do tego stopnia, że ma problemy z lękiem separacyjnym. Są one dość mało energiczne i są najszczęśliwsze, kiedy przytulają się na kanapie do swojego ulubionego człowieka.

 

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *