Popularne

Artykuł

Styl życia

Ile kosztuje tatuaż?

Ile kosztuje tatuaż?

Tatuaż – kiedyś paskudna dziara kojarząca się ze środowiskiem bywalców zakładów penitencjarnych, obecnie małe dzieła sztuki coraz częściej widziane w przestrzeni publicznej. Jaki jest koszt takiego artystycznego dzieła? Co wpływa na jego cenę?

Historia tatuowania

Ale od początku. Zdobienie skóry malunkami znane było już w starożytności, na podstawie znalezisk archeologicznych w starożytnym Egipcie, gdzie na odnalezionych figurkach i malowidłach widnieją tatuaże określono, że przeważnie przedstawiały symbole bóstw mające chronić daną osobę. Czasem zdarzały się też rysunki upamiętniające jakąś ważną scenę z życia.

Tatuaże wykonywano we wszystkich zakątkach świata, robiła to ludność plemion Europy i Azji, Indianie Ameryki Północnej i Południowej. Na szczególne wyróżnienie jednak zasługuje ludność Indonezji i Polinezji, gdzie praktyka tatuowania była doskonalona przez pokolenia i to właśnie stąd pochodzi się słowo „tatau”, czyli „naznaczyć”.

W zależności od kultury danego regionu tatuaże mogły być postrzegane jako symbol wysokiego statusu, jak było u Tarków lub były symbolem piętna. W starożytnej Grecji obywatele nie mogli się tatuować, ponieważ tatuaże służyły do piętnowania niewolników, prostytutek lub był znakiem rozpoznawczym legionistów.

Okres średniowiecza w Europie to całkowity zakaz tatuowania ciała, inkwizycja uznawała tatuaż za obrazę Boga i karała za jego posiadanie nawet śmiercią. Dopiero boom na okrycia geograficzne znacznie spopularyzował wykonywanie tatuaży, szczególnie wśród marynarzy.

Okres drugiej wojny światowej to bardzo negatywne skojarzenia dla tatuażu, stało się tak przez tatuowanie numerów ewidencyjnych w obozach koncentracyjnych. Żołnierze tatuowali sobie natomiast grupę krwi żeby ułatwić pracę lekarzom.

W XX wieku tatuaż powraca, jako wątpliwej, jakości stygmatyzacja wśród więźniów, wykonane prymitywną techniką przy pomocy dostępnych w więzieniu narzędzi, czyli przeważnie była to zwykła igła krawiecka i tusz z wkładu do długopisu. Dopiero w końcówce wieku tatuaż staje się bardzo modnym zjawiskiem, stało się to za sprawą ikon pop kultury a postęp technologiczny pozwolił zamienić prymitywne rysunki w prawdziwe dzieła sztuki.

Tak jak z czasem zmieniała się technika wykonania tatuażu tak też zmieniała się intencja jego powstania. Od plemiennych oznaczeń przynależności i tatuaży ochronnych przed złymi mocami, poprzez przynależność do określonych grup subkulturowych aż po modne obecnie tatuaże ozdobne.

Tatuaże obecnie

Obecnie to tatuaż ozdobny jest najczęściej motywem jego wykonania, z nieśmiertelnymi motywami czaszek, kwiatów, piórek i artystycznych napisów. Coraz częściej pojawiają się motywy łapaczy snów czy drapieżnych zwierząt. Należy przy tym pamiętać, że nie każdy tatuaż da się wykonać i to, co wydaje nam się atrakcyjne na papierze lub ekranie monitora. Profesjonalny tatuażysta powie nam czy wybrany przez nas wzór będzie dobrze wyglądał na skórze i nie obrażajmy się jak usłyszymy „tego nie zrobię” tylko wysłuchajmy argumentów.

W tym miejscu przechodzimy do zasadniczego pytania, ile kosztuje tatuaż?

Odpowiedź brzmi „to zależy”. A zależ od bardzo wielu czynników, dlatego też w profesjonalnym studiu nie znajdziemy cennika. Przede wszystkim czas, pamiętajmy, że tatuator utrzymuje się ze swojego zajęcia, więc im więcej czasu poświęci tobie tym mniej ma dla innych klientów. Na to ile kosztuje tatuaż wpływa też jego rozmiar i szczegółowość, paradoksalnie im większy tatuaż tym cena może być niższa w przeliczeniu na centymetr kwadratowy.

Kolejnym czynnikiem jest wzór, jeżeli przyjdziecie do studia z czymś oklepanym, przyniesiecie wzór, jakich wiele w sieci to możecie otrzymać wyższą wycenę, zapytacie pewnie, dlaczego? Przecież łatwiej jest wykonać coś, co się już robiło? W tym miejscu zapominamy o jednej podstawowej rzeczy, prawdziwy, profesjonalny tatuator to artysta i jak każdy artysta nudzi się powielaniem po raz enty tego samego. Przed pójściem do studia tatuażu wybierzcie kilka wzorów, pomyślcie, jakie elementy chcielibyście z nich wybrać i pozwólcie zawodowcowi stworzyć coś niepowtarzalnego specjalnie dla was. Tak wolna ręka dla tatuażysty i zgoda na pewną kreację pozwala często na obniżenie ceny za wykonanie tatuażu.

Oczywiście cała praca zaczyna się od narysowania projektu, jego omówienie oraz naniesienie ewentualnych poprawek. Dopiero po zatwierdzeniu projektu jest wyliczana cena. Pamiętajmy też, że renoma danego artysty też ma wpływ na cenę, taka osoba na swoją renomę pracuje latami ciągle doskonaląc swój warsztat (obrazu Leonarda da Vinci też nie kupimy za grosze).

Ceny tatuażu w Polsce

W Polsce, u profesjonalnego tatuatora cena z element ok 3 – 5 cm wacha się od 150 do 300 zł. Średniej wielkości tatuaż na ramię, udo lub bok tułowia to już koszt od 1500 do 3500 zł natomiast tatuaż artystyczny na całe plecy to nawet 20 tysięcy zł.

Na pewno cena będzie niższa, jeżeli damy szansę młodemu artyście pracującemu w renomowanym studiu pod okiem mistrza. Ważnym czynnikiem jest też termin, jeżeli grzecznie wpasujemy się w grafik cena może być mniejsza niż jak wpadniemy do studia i zażądamy pracy na już.

Jak widać powyżej, to ile kosztuje tatuaż zależy od wielu czynników, ale pokazuje mniej więcej, jakich widełek cenowych należy się spodziewać. Unikajmy jak ognia ofert „szybko – tanio”, bo może się to skończyć poszukiwaniem możliwości uśnięcia tatuażu a nie jego zrobienia.

Pamiętajcie, salon tatuażu to warsztat artysty a nie salon kosmetyczny, tutaj ceny są indywidualne a nieustalane z góry.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *