Depresja jest jedną z chorób cywilizacyjnych. Można zaryzykować stwierdzenie, że zmaga się z nią większość społeczeństwa. Nie zależnie od wieku, może ona dotknąć każdego. Ma ona postać łagodną lub zaawansowaną, dlatego dobrze wiedzieć czym się objawia i gdzie szukać pomocy. Czym jest i jak radzić sobie z depresją?
Objawy depresji
Nie każdy smutek, czy gorszy dzień oznacza depresję. Każdy z nas miewa słabsze momenty, z którymi jednak szybko sobie radzimy. Zwykle błędnie określamy spadki nastroju, używając terminu depresja, jednak ta choroba to coś znacznie większego. Zakłóca ona bowiem nasze codzienne życie, potęgując uczucie tkwienia w czarnej dziurze, bez wyjścia. Bezradność, bezsilność, a także uczucie ogólnego rozbicia to tylko niektóre z jej objawów. Warto wiedzieć, że ten stan pojawia się niepostrzeżenie. Oprócz wcześniej wspomnianych objawów o podłożu psychicznym, możemy zauważyć także cielesne. Należą do nich:
- zaburzenia cyklu miesiączkowego
- bezsenność lub odwrotnie, duża potrzeba snu
- spadek albo wzrost wagi
- zanik zainteresowania życiem seksualnym
- nawracające migreny
- brak lub nadmierny apetyt
- ciągłe zmęczenie
Rodzaje depresji
Wyróżnić możemy cztery podstawowe rodzaje tej choroby. Każdy z nich wymaga innego podejścia podczas leczenia. Depresję dzielimy na:
- dystymię- trwający minimum 2 lata stan ogólnego pesymizmu, osłabienia i zmęczenia. To najłagodniejsza postać depresji.
- depresja sezonowa- stan osiągający swoje apogeum zwykle jesienią. Zwykle jej przyczyną jest przytłaczająca pogoda i brak słońca.
- depresja poporodowa- krótkotrwała, nasilająca się płaczliwość, a także obniżenie nastroju. Dotyka około 3/4 kobiet po porodzie.
- zaburzenia dwubiegunowe, afektywne- to jeden z cięższych przypadków. Nawracająca depresja przeplata się z manią. Może doprowadzić chorego do skrajnie niebezpiecznych zachować. Wymaga ona bardzo silnych leków, które będą musiały towarzyszyć nam już przez całe życie.
Pamiętajmy, że depresja, a chwilowy dołek to całkiem inne przypadki. Choroba i jej objawy utrzymują się przez długi czas i ciężko sobie z nimi poradzić.
Jak radzić sobie z depresją?
Na początku należy udać się do specjalisty, który w zależności od stadium choroby przepisze odpowiednie leki. Stosowanie się do zaleceń lekarza to już połowa sukcesu. Uczęszczajmy na wszystkie spotkania terapeutyczne, na których będziemy mogli zwierzyć się ze swoich problemów, a także porozmawiać o swoich uczuciach i emocjach. Ważne jest, by samemu obniżyć względem siebie oczekiwania i dać sobie czas. Unikajmy sytuacji stresowych, a także wszelkiego rodzaju używek. Uwierzmy w to, że tą chorobę można leczyć, a stan w jakim obecnie trwamy jest tylko przejściowy. Nie bierzmy na siebie odpowiedzialności związanej z podejmowaniem ważnych decyzji. Cieszmy się z każdej codziennej czynności, którą wykonujemy. Ustalmy rutynowy plan dnia i starajmy się go trzymać. Warto rozważyć podjęcie innych aktywności jak np. joga czy gimnastyka. Nie odcinajmy się od bliskich, wręcz przeciwnie rozmawiajmy z nimi, dzielmy się ulubioną muzyką, a także książkami. To wszystko sprawi, że łatwiej będzie nam uporać się z chorobą, a także szybciej wrócimy do normalnego samopoczucia.
Podobne artykuły
Dzisiejszy wybór
Moda
Co to jest butonierka? Jak ją przystroić?
Bycie eleganckim zawsze jest w modzie. Kiedy mężczyźni chodzili elegancko ubrani bardzo często. Dzisiaj króluje luźniejszy styl. Jednak w niektórych…
JAK WYBRAĆ RENOMOWANY SALON DO DEPILACJI WOSKIEM?
Myślisz o przejściu na woskowanie po raz pierwszy? Jesteś na dobrej drodze, ponieważ jest to jedna z najskuteczniejszych technik usuwania…
Najnowsze komentarze