Popularne

Artykuł

Zdrowie i uroda

Jak radzić sobie z depresją?

Jak radzić sobie z depresją?

Depresja jest jedną z chorób cywilizacyjnych. Można zaryzykować stwierdzenie, że zmaga się z nią większość społeczeństwa. Nie zależnie od wieku, może ona dotknąć każdego. Ma ona postać łagodną lub zaawansowaną, dlatego dobrze wiedzieć czym się objawia i gdzie szukać pomocy. Czym jest i jak radzić sobie z depresją?

Objawy depresji

Nie każdy smutek, czy gorszy dzień oznacza depresję. Każdy z nas miewa słabsze momenty, z którymi jednak szybko sobie radzimy. Zwykle błędnie określamy spadki nastroju, używając terminu depresja, jednak ta choroba to coś znacznie większego. Zakłóca ona bowiem nasze codzienne życie, potęgując uczucie tkwienia w czarnej dziurze, bez wyjścia. Bezradność, bezsilność, a także uczucie ogólnego rozbicia to tylko niektóre z jej objawów. Warto wiedzieć, że ten stan pojawia się niepostrzeżenie. Oprócz wcześniej wspomnianych objawów o podłożu psychicznym, możemy zauważyć także cielesne. Należą do nich:

 • zaburzenia cyklu miesiączkowego
 • bezsenność lub odwrotnie, duża potrzeba snu
 • spadek albo wzrost wagi
 • zanik zainteresowania życiem seksualnym
 • nawracające migreny
 • brak lub nadmierny apetyt
 • ciągłe zmęczenie
Zobacz również:  Okulary do komputera – dlaczego warto je mieć?

Rodzaje depresji

Wyróżnić możemy cztery podstawowe rodzaje tej choroby. Każdy z nich wymaga innego podejścia podczas leczenia. Depresję dzielimy na:

 • dystymię- trwający minimum 2 lata stan ogólnego pesymizmu, osłabienia i zmęczenia. To najłagodniejsza postać depresji.
 • depresja sezonowa-  stan osiągający swoje apogeum zwykle jesienią. Zwykle jej przyczyną jest przytłaczająca pogoda i brak słońca.
 • depresja poporodowa- krótkotrwała, nasilająca się płaczliwość, a także obniżenie nastroju. Dotyka około 3/4 kobiet po porodzie.
 • zaburzenia dwubiegunowe, afektywne- to jeden z cięższych przypadków. Nawracająca depresja przeplata się z manią. Może doprowadzić chorego do skrajnie niebezpiecznych zachować. Wymaga ona bardzo silnych leków, które będą musiały towarzyszyć nam już przez całe życie.

Pamiętajmy, że depresja, a chwilowy dołek to całkiem inne przypadki. Choroba i jej objawy utrzymują się przez długi czas i ciężko sobie z nimi poradzić.

Jak radzić sobie z depresją?

Na początku należy udać się do specjalisty, który w zależności od stadium choroby przepisze odpowiednie leki. Stosowanie się do zaleceń lekarza to już połowa sukcesu. Uczęszczajmy na wszystkie spotkania terapeutyczne, na których będziemy mogli zwierzyć się ze swoich problemów, a także porozmawiać o swoich uczuciach i emocjach. Ważne jest, by samemu obniżyć względem siebie oczekiwania i dać sobie czas. Unikajmy sytuacji stresowych, a także wszelkiego rodzaju używek. Uwierzmy w to, że tą chorobę można leczyć, a stan w jakim obecnie trwamy jest tylko przejściowy. Nie bierzmy na siebie odpowiedzialności związanej z podejmowaniem ważnych decyzji. Cieszmy się z każdej codziennej czynności, którą wykonujemy. Ustalmy rutynowy plan dnia i starajmy się go trzymać. Warto rozważyć podjęcie innych aktywności jak np. joga czy gimnastyka. Nie odcinajmy się od bliskich, wręcz przeciwnie rozmawiajmy z nimi, dzielmy się ulubioną muzyką, a także książkami. To wszystko sprawi, że łatwiej będzie nam uporać się z chorobą, a także szybciej wrócimy do normalnego samopoczucia.

Zobacz również:  30 minut treningu EMS zamiast godzin na siłowni

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *