Popularne

Artykuł

Zdrowie i uroda

Najpopularniejsze mity o soczewkach kontaktowych

Najpopularniejsze mity o soczewkach kontaktowych

Każdy, kto nosi okulary korekcyjne zdaje sobie sprawę, że nie zawsze jest to komfortowe. W takiej sytuacji przychodzą soczewki kontaktowe, ale zanim udamy się do specjalisty w celu konsultacji, zazwyczaj szukamy informacji w internecie. Niestety, nie wszystko to, co znajdziemy w internecie jest prawdziwe. W dzisiejszym artykule przedstawimy najpopularniejsze mity dotyczące soczewek kontaktowym.

1. Soczewki są bardzo drogie

W dzisiejszych czasach szkła kontaktowe są coraz bardziej popularne, a co za tym idzie – są tańsze. Oczywiste jest, że wszystko zależy od rodzaju soczewek oraz producenta. Ceny soczewek zaczynają się od około 30 zł za soczewki miesięczne, w związku z tym koszt dzienny soczewek zaczyna się od 1 zł. Dla porównania taką samą kwotę wydajemy na obiad w restauracji w ciągu jednego dnia.

2. Jestem za młody lub za stary na soczewki 

Mity odnośnie wieku są bardzo powszechne. Zdarza się, że nawet niektórzy okuliści tak twierdzą. Soczewki może nosić każdy bez względu na wiek, płeć czy kolor skóry. Ponadto są one bardzo bezpieczne oraz wygodne – zwłaszcza przy uprawianiu aktywności fizycznej.

3. Noszenie szkieł kontaktowych prowadzi do infekcji, a nawet do utraty wzroku 

Przed założeniem soczewek przede wszystkim trzeba dokładnie umyć dłonie oraz soczewki. Prawdą jest, że gdy włożymy brudną soczewkę do oka, to może dojść do infekcji. Jednak zapalenie oczu nie wywołane jest przez samo noszenie soczewek, tylko przez bakterie, które się na niej znajdują. Do identycznej sytuacji może dojść, gdy np. wpadnie nam piasek do oczu. Kiedy dojdzie do zapalenia oczu – absolutnie nie nakładamy soczewek kontaktowym, bowiem może pogorszyć sytuację. Najlepiej wtedy takie soczewki wyrzucić, a po wyleczeniu infekcji założyć nowe.

4. Założenie soczewek jest problematyczne oraz bolesne.

Gdy podejmujemy pierwszą próbę zakładania soczewek – poprośmy kogoś doświadczonego o pomoc. Zakładanie nie boli. Na początku może być odczuwalny lekki dyskomfort, natomiast oko może łzawić ponieważ nie zdążyło się przyzwyczaić.

5. W soczewkach pole widzenia jest gorsze.

Absolutny mit. Chodzenie w soczewkach zwiększa pole widzenia, chociażby w górę lub w dół. Okulary korekcyjne zezwalają na ostre widzenie jedynie w obrębie szkieł. Soczewka przyklejona jest do rogówki, co sprawia, że bez względu pod jakim kątem patrzymy – zawsze widzenie będzie tak samo ostre.

Podsumowanie

Reasumując soczewki może nosić każdy, kto chce poprawić swój komfort widzenia. Samo zakładanie nie jest bolesne, ponieważ nie dotykamy oczu palcem, a przy odrobinie rozsądku oraz higieny, używanie ich jest bezpieczne. Soczewki zdecydowanie poprawiają komfort życia. Dobór soczewek najlepiej skonsultować ze specjalistą, podczas konsultacji pokaże jak bezpiecznie obchodzić się z soczewkami oraz jak je zakładać.

Źródło: https://www.arcymistrz.pl/dziecko/czy-twoje-dziecko-jest-gotowe-na-soczewki-kontaktowe

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *