Popularne

Artykuł

Zdrowie i uroda

Masaż stóp i receptory na stopach – korzyści i funkcje

Masaż stóp i receptory na stopach – korzyści i funkcje

Masaż stóp był stosowany od czasów starożytnych przez ludy Orientu jako środek relaksacyjny, leczniczy w przypadku wielu chorób i ogólnie dla zachowania zdrowia. W stopie znajduje się około 70 000 zakończeń nerwowych, przez które stopa jest połączona ze wszystkimi narządami wewnętrznymi. Masaż stóp i nóg to niezrównana przyjemność, która nie tylko przynosi ulgę zmęczonym stopom, tonizuje mięśnie nóg i całego ciała, ale także stanowi wyjątkowy zabieg relaksacyjny.

Refleksoterapia czyli tajemnica ludzkiej stopy

W rzeczywistości masaż stóp czyli refleksoterapia jest bardzo przyjemnym doświadczeniem, które powoduje odrodzenie, jeśli nie całego ciała, to przynajmniej energii całego ciała. Masaż stóp różni się nieco od masażu np. pleców. Różnica polega na tym, że masaż stóp i nóg nie tylko stymuluje masowane mięśnie, ale ma również korzystny wpływ na całe ciało.

Powodem tego jest ogromna liczba punktów refleksyjnych, które są odpowiedzialne za stan całego organizmu. Na przykład w łuku stopy znajduje się ogromne skupisko punktów, które w nowoczesnej refleksologii odnoszą się do kręgosłupa. Dlatego też stymulacja tego obszaru w stopie pomoże złagodzić ból pleców i przyniesie ogólną ulgę ciału.

Dlaczego krótki masaż palców stóp postawi Cię na nogi?

Stymulacja palców u nóg ma korzystny wpływ na oczy, uszy, zęby i dziąsła, zatoki. Pamiętasz, jak w dzieciństwie, gdy byłeś przeziębiony, babcia smarowała ci stopy wódką, zwłaszcza każdy palec, a następnego ranka przeziębienie ustępowało, nos oddychał swobodniej, a oczy przestawały łzawić?

O punktach na podeszwowej części stopy można by napisać całą książkę – istnieją punkty, które odpowiadają narządom wewnętrznym, ogólnemu samopoczuciu, a nawet nastrojowi danej osoby. Aktywna stymulacja tych punktów powoduje poprawę ogólnego samopoczucia i złagodzenie różnych bólów.

Lekarze medycyny chińskiej twierdzą, że masaż stóp to dosłownie wszystko, czego człowiek potrzebuje do szczęścia. Jeśli przyjrzymy się wzorcowi punktów akupunktury stóp, zobaczymy projekcje wszystkich narządów i układów ludzkiego ciała. Czy masz problemy z kręgosłupem? Stań na tylnej części stopy. Masz zatkany nos? Aby zmniejszyć ból, wykonaj masaż palców u nóg.

Masaż stóp, prosta metoda na zdrowie

Stopa jest jedyną częścią naszego ciała, która jest prostopadła do reszty ciała. Masaż stóp znany jest ludzkości od czasów starożytnych. Według starożytnych indyjskich i chińskich lekarzy, których poglądy i praktyki są aktualne do dziś, koncentracja przepływów energii krzyżujących się w stopie jest naprawdę ogromna. Liczne receptory stopy umożliwiają jej oddziaływanie na praktycznie wszystkie narządy człowieka.

Masując stopy, mobilizujesz siły witalne i poprawiasz napięcie całego ciała. Prawidłowy masaż odpowiednich receptorów stóp może wyeliminować lub złagodzić wiele dolegliwości bólowych. Jednak oprócz tej funkcji leczniczej masaż stóp ma bardzo pozytywny wpływ na stan emocjonalny. Masaż stóp może z łatwością złagodzić stres i poprawić nastrój.

Przeciwwskazania do masażu stóp

Masaż stóp jest dobry niemal dla każdego. Istnieje tylko kilka przeciwwskazań, które mogą uniemożliwić przeprowadzenie tego zabiegu. W przypadku wymienionych poniżej schorzeń konieczna jest konsultacja z lekarzem; w niektórych przypadkach lekarze zabraniają masażu, w innych zalecają go. Możliwymi przeciwwskazaniami są:

  • Ciąża;
  • Trudna choroba serca w ostrej postaci;
  • Choroby skóry;
  • Niektóre choroby żył.

W przypadku takich schorzeń najlepiej jest wybrać się do spa na masaż stóp po konsultacji z lekarzem, aby usługa została wykonana przez profesjonalistę.

Podobne artykuły

1 komentarz

  1. weronika

    Korzystam z masażysty 1 raz w miesiącu i nie wyobrażam sobie życia bez tej przyjemności 🙂

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *