Popularne

Artykuł

Zdrowie i uroda

30 minut treningu EMS zamiast godzin na siłowni

30 minut treningu EMS zamiast godzin na siłowni

Trening EMS zyskał dużą popularność w ciągu ostatniej dekady, jednak pozytywny wpływ elektrostymulacji na tkankę mięśniową udowodniony został już w XVIII wieku. Dzięki prowadzonym od tamtego czasu badaniom nie ma dziś wątpliwości, że pobudzanie włókien mięśniowych za pomocą prądu pomaga rozwijać zdolności motoryczne, a także pozytywnie wpływa na ogólny wygląd sylwetki. 

Na czym dokładnie polega trening EMS i kto powinien z niego korzystać?

Czym jest trening EMS?

Trening EMS (z j.ang. Electro Muscle Stimulation) to elektrostymulacja mięśni szkieletowych. Specjalny kombinezon, który wykorzystuje się podczas treningu, pobudza połączenia nerwowo-mięśniowe za pomocą prądu. 

W ten sposób wywołuje on mimowolne skurcze mięśni, które niczym nie różnią się od skurczów powstałych w wyniku treningu tradycyjnego. Inny jest jedynie sposób ich wywołania – w przypadku EMS to elektrody przejmują rolę układu nerwowego, który w konwencjonalnych warunkach pobudza jednostki motoryczne. 

Kombinezon do EMS można wkładać na czas zwykłego treningu fizycznego, ale również podczas spoczynku czy wykonywania codziennych czynności. W pierwszym przypadku efekty będą oczywiście znacznie lepsze.  

EMS – korzyści wynikające z regularnych sesji

Badania wykazały, że regularne sesje EMS przyspieszają spalanie tkanki tłuszczowej, ujędrniają skórę, modelują sylwetkę, a także rozwijają zdolności motoryczne takie jak siła i wytrzymałość. 

Impulsy elektryczne aktywują większą liczbę włókien mięśniowych, spalają więcej kalorii, a do tego wywołują stosunkowo więcej skurczów niż tradycyjne ćwiczenia. Z tego względu na trening EMS można poświecić znacznie mniej czasu i osiągnąć takie same lub nawet lepsze efekty. 

Trening EMS – dla kogo?

Aktualnie trening EMS cieszy się sporą popularnością wśród osób, które nie mają czasu na konwencjonalny trening i szukają szybkiego sposobu, aby schudnąć i poprawić wygląd sylwetki. Coraz więcej klubów fitness i siłowni umieszcza w swojej ofercie sesje EMS, dlatego może z nich korzystać praktycznie każdy. 

Jednak początkowa koncepcja elektrycznej stymulacji tkanek mięśniowych była nieco inna. Metoda ta została opracowana przede wszystkim z myślą o osobach, które są narażone na zanik mięśni np. pacjenci, którzy z jakiegoś powodu nie są w stanie podjąć się żadnej aktywności fizycznej. Badania wykazały, że regularne sesje EMS zapobiegają nadmiernemu spadkowi masy mięśniowej i siły.  

Obecnie elektrostymulacja bardzo często wykorzystywana jest w rehabilitacji, a także w treningu sportowców – jako dodatek do ćwiczeń lub ich alternatywa w przypadku urazów. Dzięki tej metodzie mięśnie pobudzane są do intensywnej pracy przy minimalnym obciążeniu układu nerwowego i mniejszym ryzyku wystąpienia kontuzji.    

Trening EMS – przeciwwskazania 

Elektrostymulacja tkanek mięśniowych może pozytywnie wpłynąć zarówno na organizm zawodowego sportowca, osoby o umiarkowanej aktywności, jak i nieaktywnego fizycznie pacjenta. Jest to metoda uniwersalna, jednak istnieją pewne przeciwwskazania do jej stosowania. Są to: 

  • rozrusznik serca, 
  • nadciśnienie, 
  • epilepsja, 
  • ciąża, 
  • arytmia serca.  

Podobne artykuły

1 komentarz

  1. Michał

    Znajomy mnie na to stara się namówić, ale jestem tradycjonalistą Sztanga i żeliwo robią swoją.

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *