Trening EMS zyskał dużą popularność w ciągu ostatniej dekady, jednak pozytywny wpływ elektrostymulacji na tkankę mięśniową udowodniony został już w XVIII wieku. Dzięki prowadzonym od tamtego czasu badaniom nie ma dziś wątpliwości, że pobudzanie włókien mięśniowych za pomocą prądu pomaga rozwijać zdolności motoryczne, a także pozytywnie wpływa na ogólny wygląd sylwetki.
Na czym dokładnie polega trening EMS i kto powinien z niego korzystać?
Czym jest trening EMS?
Trening EMS (z j.ang. Electro Muscle Stimulation) to elektrostymulacja mięśni szkieletowych. Specjalny kombinezon, który wykorzystuje się podczas treningu, pobudza połączenia nerwowo-mięśniowe za pomocą prądu.
W ten sposób wywołuje on mimowolne skurcze mięśni, które niczym nie różnią się od skurczów powstałych w wyniku treningu tradycyjnego. Inny jest jedynie sposób ich wywołania – w przypadku EMS to elektrody przejmują rolę układu nerwowego, który w konwencjonalnych warunkach pobudza jednostki motoryczne.
Kombinezon do EMS można wkładać na czas zwykłego treningu fizycznego, ale również podczas spoczynku czy wykonywania codziennych czynności. W pierwszym przypadku efekty będą oczywiście znacznie lepsze.
EMS – korzyści wynikające z regularnych sesji
Badania wykazały, że regularne sesje EMS przyspieszają spalanie tkanki tłuszczowej, ujędrniają skórę, modelują sylwetkę, a także rozwijają zdolności motoryczne takie jak siła i wytrzymałość.
Impulsy elektryczne aktywują większą liczbę włókien mięśniowych, spalają więcej kalorii, a do tego wywołują stosunkowo więcej skurczów niż tradycyjne ćwiczenia. Z tego względu na trening EMS można poświecić znacznie mniej czasu i osiągnąć takie same lub nawet lepsze efekty.
Trening EMS – dla kogo?
Aktualnie trening EMS cieszy się sporą popularnością wśród osób, które nie mają czasu na konwencjonalny trening i szukają szybkiego sposobu, aby schudnąć i poprawić wygląd sylwetki. Coraz więcej klubów fitness i siłowni umieszcza w swojej ofercie sesje EMS, dlatego może z nich korzystać praktycznie każdy.
Jednak początkowa koncepcja elektrycznej stymulacji tkanek mięśniowych była nieco inna. Metoda ta została opracowana przede wszystkim z myślą o osobach, które są narażone na zanik mięśni np. pacjenci, którzy z jakiegoś powodu nie są w stanie podjąć się żadnej aktywności fizycznej. Badania wykazały, że regularne sesje EMS zapobiegają nadmiernemu spadkowi masy mięśniowej i siły.
Obecnie elektrostymulacja bardzo często wykorzystywana jest w rehabilitacji, a także w treningu sportowców – jako dodatek do ćwiczeń lub ich alternatywa w przypadku urazów. Dzięki tej metodzie mięśnie pobudzane są do intensywnej pracy przy minimalnym obciążeniu układu nerwowego i mniejszym ryzyku wystąpienia kontuzji.
Trening EMS – przeciwwskazania
Elektrostymulacja tkanek mięśniowych może pozytywnie wpłynąć zarówno na organizm zawodowego sportowca, osoby o umiarkowanej aktywności, jak i nieaktywnego fizycznie pacjenta. Jest to metoda uniwersalna, jednak istnieją pewne przeciwwskazania do jej stosowania. Są to:
- rozrusznik serca,
- nadciśnienie,
- epilepsja,
- ciąża,
- arytmia serca.
Podobne artykuły
1 komentarz
Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi
Dzisiejszy wybór
Moda
Co to jest butonierka? Jak ją przystroić?
Bycie eleganckim zawsze jest w modzie. Kiedy mężczyźni chodzili elegancko ubrani bardzo często. Dzisiaj króluje luźniejszy styl. Jednak w niektórych…
JAK WYBRAĆ RENOMOWANY SALON DO DEPILACJI WOSKIEM?
Myślisz o przejściu na woskowanie po raz pierwszy? Jesteś na dobrej drodze, ponieważ jest to jedna z najskuteczniejszych technik usuwania…
Znajomy mnie na to stara się namówić, ale jestem tradycjonalistą Sztanga i żeliwo robią swoją.