Popularne

Artykuł

Dziecko

Czy Twoje dziecko może być zagrożone problemami zdrowia psychicznego?

Czy Twoje dziecko może być zagrożone problemami zdrowia psychicznego?
Offended young boy on yellow pouf during meeting with teacher in the classroom

Na całym świecie rośnie liczba zachorowań na choroby psychiczne. Dane liczbowe różnią się między krajami, często także między regionami w tych krajach, ale  średnia, która może być zastosowana do całej ludności świata, sugeruje, że aż jeden na czterech z nas albo cierpi na chorobę psychiczną, albo ma bliskiego przyjaciela lub członka rodziny, który ją ma.

 

Przyczyny tego wzrostu są tak złożone, jak te, które leżą u podstaw różnic w dostępności i jakości opieki nad osobami cierpiącymi z powodu takich problemów. Nie jest zaskoczeniem, że wielu rodziców coraz bardziej interesuje się tym, w jaki sposób mogą zidentyfikować dziecko zagrożone rozwojem problemów ze zdrowiem psychicznym i jakie są znaki wczesnego ostrzeżenia. Pamiętaj jednak, że ani dzieci, ani dorośli nie powinni nigdy samodiagnozować się. Jeśli podejrzewasz problem, należy go sprawdzić i potwierdzić przez wyszkolonego specjalistę.

 

Utrzymujący się niski poziom nastroju.

Utrzymujący się niski nastrój definiuje się jako okres odstawienia i/lub niskiego nastroju, który trwa co najmniej dwa tygodnie i nie ma żadnej oczywistej ani racjonalnej przyczyny. Na przykład, jeśli zwierzę domowe umiera, a dziecko jest blisko, a następnie jest mniej szczęśliwe niż zwykle przez kilka tygodni, jest to całkowicie naturalna reakcja, która niekoniecznie musi wskazywać na poważniejszy stan zdrowia psychicznego. Poradnictwo w zakresie smutku jest dostępne, aby pomóc dzieciom w powrocie do zdrowia po traumie emocjonalnej. Zazwyczaj obejmuje mniej sesji i jest szybszym procesem niż leczenie dziecka z pełną depresją.

 

Samookaleczenie.

Samouszkodzenie jest jednym z największych sygnałów ostrzegawczych, że dziecko potrzebuje pomocy. Niestety, wciąż istnieje wiele tabu i nieporozumień dotyczących samookaleczania i jego znaczenia. Prowadzą one często do tego, że rodzice albo dramatycznie reagują, co może utrudnić dziecku zdobycie doświadczenia, albo odsuwają jego zachowanie od szukania uwagi. Samouszkodzenia występują w wielu postaciach, czasami mają na celu spowodowanie poważnych obrażeń, inne są bodźcem do odciążenia w momencie wystąpienia stresu. Jeśli zauważysz na ramieniu lub nogach dziecka siniaki lub przecięcia, albo złapiesz je w akcie uderzenia, ściśnięcia, drapania, powinieneś spokojnie porozmawiać z nimi o tym, co się dzieje i spróbować umówić się na wizytę u psychologa dziecka.

 

Przytłaczające emocje.

Wbrew powszechnemu przekonaniu depresja to coś więcej niż smutny lub nieszczęśliwy nastrój. Często charakteryzuje się albo brakiem emocji, albo przeżywaniem szeregu innych emocji w przytłaczający sposób. Strach i niepokój to dwa najczęstsze z nich. Jeśli jesteś zainteresowany lepszym zrozumieniem złożoności psychologii dziecięcej, zastanów się nad studiowaniem w celu uzyskania internetowych mistrzów w doradztwie. Internetowy stopień naukowy,  nauczy studentów jak identyfikować i reagować na problemy zdrowia psychicznego, gdy znajdują się w różnych okolicznościach.

 

Ważne jest, aby zwracać uwagę na zachowanie dziecka i wiedzieć, jak rozpoznawać oznaki problemów ze zdrowiem psychicznym. Jeśli masz obawy, skonsultuj się zawsze z przeszkolonym specjalistą i pamiętaj, aby nigdy nie reagować w sposób, który powoduje dalsze cierpienie.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *