Popularne

Artykuł

Zdrowie i uroda

Jakie mity są związane z nietrzymaniem moczu?

Jakie mity są związane z nietrzymaniem moczu?

Nietrzymanie moczu to dolegliwość, która dotyka bardzo wielu osób, jednak zdecydowana większość chorych wstydzi się o niej mówić. Jest to jeden z czynników, które wpłynęły na pojawienie się wielu mitów dotyczących nietrzymania moczu. Jakie nieprawdziwe informacje związane z niekontrolowaną mikcją można spotkać?

Nietrzymanie moczu to przypadłość pań po menopauzie

Choć większość osób ma świadomość, że nietrzymanie moczu częściej dotyka kobiet niż mężczyzn, to w wyobraźni wielu osób wciąż jest to przypadłość kobiet w okresie menopauzy. Tymczasem kłopoty z niekontrolowaną mikcją mogą dotknąć każdego, bez względu na wiek! Zdarzają się przypadki nietrzymania moczu wśród osób starszych, ale również wśród dzieci czy osób w sile wieku.

Nietrzymanie moczu wiąże się z przykrą wonią osób cierpiących na tę chorobę

Wiele osób wstydzi się mówić o swoich kłopotach z nietrzymaniem moczu między innymi ze względu na pojawiające się mity związane z tym, że niekontrolowana mikcja oznacza przykry zapach. Tymczasem to nie musi być prawda! Pamiętając o regularnej higienie i kupując odpowiednio dobrane produkty chłonne (np. wkładki Biedronka) możemy z łatwością uniknąć nieprzyjemnej woni moczu.

Nietrzymania moczu nie da się wyleczyć

Przyjęło się, że nietrzymanie moczu można wyleczyć jedynie operacyjnie, przez co wiele osób – z obawy o własne zdrowie lub nawet życie – rezygnuje z prób leczenia. Tymczasem nie jest to prawda! W wielu przypadkach, jeśli zaczniemy działać odpowiednio wcześnie, nietrzymanie moczu można wyleczyć przede wszystkim wprowadzając zdrowy tryb życia, a także aktywność fizyczną oraz ćwiczenia mięśni Kegla.

Podpaski mogą zastąpić profesjonalne produkty chłonne

Wiele osób cierpiących z powodu nietrzymania moczu próbowało ratować się przed przykrymi plamami z moczu oraz przykrym zapachem stosując… zwykłe podpaski. Nie jest to jednak prawidłowa praktyka! Przede wszystkim podpaski charakteryzują się zdecydowanie mniejszą chłonnością od wkładek czy pieluchomajtek. Ponadto, mogą wywoływać podrażnienia, bowiem nie są wykonane z delikatnych materiałów. Wreszcie – produkty chłonne mogą być refundowane, co pozwala zdecydowanie ograniczyć koszty.

Chorzy powinni ograniczyć spożywanie płynów

Dla części chorych „sposobem” na rozwiązanie kłopotów z nietrzymaniem moczu jest… ograniczenie spożycia płynów. W końcu jeśli wypijemy np. pół litra wody w ciągu dnia, to znacząco ograniczymy problem z nietrzymaniem moczu. To jeden z najgroźniejszych dla zdrowia mitów! Ograniczanie spożycia płynów może prowadzić do odwodnienia, jednak nie pomoże w radzeniu sobie z problemami związanymi z niekontrolowaną mikcją.

Nietrzymanie moczu oznacza konieczność rezygnacji z aktywności fizycznej

Część osób cierpiących z powodu nietrzymania moczu mogła usłyszeć, że aby nie pogłębiać problemu, musi zrezygnować z aktywności fizycznej. Podczas gdy rzeczywiście należy dopasować formę ćwiczeń do potrzeb i możliwości, to ruch jest jak najbardziej wskazany!

Wokół nietrzymania moczu narosło bardzo wiele mitów. Co gorsza, większość z nich zdecydowanie pogarsza jakość życia osób z tą przypadłością, bowiem prowadzi do powstawania wielu ograniczeń. Warto szerzyć wiedzę, unikając informacji pochodzących z niezweryfikowanych źródeł!

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *