Popularne

Artykuł

Jedzenie

Zielona herbata – co warto o niej wiedzieć?

Zielona herbata – co warto o niej wiedzieć?

Zielona herbata jest wyjątkowo popularna wśród osób propagujących zdrowy tryb życia. Jej właściwości prozdrowotne sprawiają, że sporo osób uważa ją najzdrowszy napój. Co ważne, nie trzeba wydawać majątku, by uczynić z niej stały element codziennego menu, jednak trzeba pamiętać, że nie wszyscy producenci oferują susz wysokiej klasy, a tylko taki jest pełnowartościowy.

Czym tak naprawdę jest zielona herbata?

Zieloną herbatę uzyskuje się z liści herbaty chińskiej (Camellia sinensis). Liście herbaty zbierane ręcznie mają szczególną wartość, niestety obecnie zbieranie liści herbaty jest zazwyczaj procesem zautomatyzowanym. Liście suszą się przez kilkanaście dni, potem są łamane lub – jeśli ma powstać z nich herbata granulowana – miażdżone, rozrywane i zwijane. Kolejnym etapem przetwarzania zebranych liści jest poddanie ich fermentacji. Czas fermentacji suszu wpływa na to, jaki rodzaj herbaty powstanie. W przypadku zielonej herbaty etap oksydacji jest wyjątkowo krótki. Oczywiście trzeba pamiętać o tym, że istnieje mnóstwo gatunków zielonej herbaty, które różnią się od siebie między innymi sposobem przetwarzania liści, ale także smakiem i zapachem.

Co trzeba wiedzieć o jej właściwościach?

Nie da się ukryć, że od kilku, a nawet kilkunastu lat panuje moda na zieloną herbatę, także w Polsce. Jednak myli się ten, kto uważa, że jest to chwilowy trend, ponieważ w Chinach była ona znana już tysiące lat temu. Prawdą jest natomiast to, że obecnie mamy dostęp do bardzo szerokiej oferty rozmaitych zielonych herbat i zaczynamy zastanawiać się, czy nie jest to może produkt przereklamowany?

Zieloną herbatą nie powinny wzgardzić osoby, które chcą zadbać o swój wygląd i utrzymać prawidłową wagę. Jesteśmy narażeni na plagę otyłości, a zielona herbata ma udowodnione działanie odchudzające. Przyspiesza spalanie tłuszczów, a także pomaga organizmowi oczyścić się z toksyn. Mało tego, dodaje energii, więc jest dobrze wypić ją przed treningiem. Należy jednak zaznaczyć, że zielona herbata może pobudzać, ale też i uspokajać. Dłuższe jej parzenie (ok 5 min.) sprawi, że napar pomoże się wyciszyć i zrelaksować, jeśli jednak napój ma nas zmotywować do działania, herbatę powinniśmy parzyć jedynie przez połowę tego czasu.

Zielona herbata spowalnia proces starzenia się skóry, a także dodaje zdrowego wyglądu cerze. Ponadto pomaga ona obniżyć poziom cholesterolu, korzystnie wpływa na serce i przeciwdziała miażdżycy. Wielu lekarzy uważa, że dzięki piciu zielonej herbaty, można ograniczyć ryzyko choroby nowotworowej.

Więcej: https://www.podepnij.pl/zdrowie-i-uroda/3-niesamowite-korzysci-przeciwstarzeniowe-zielonej-herbaty

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *