Popularne

Artykuł

Zdrowie i uroda

Czym jest pronacja?

Czym jest pronacja?

Odpowiednie buty są ważne w każdej sytuacji. Jednak samo wybranie właściwego rozmiaru obuwia pod względem długości wkładki czy ich tęgości nie zawsze jest wystarczające. W przypadku butów do codziennego chodzenia może to wystarczyć, jednak jeśli mowa o obuwiu nieco bardziej specjalistycznym, może to nie wystarczyć. Szczególnie w przypadku obuwia stosowanego przy uprawianiu sportów. Do ich odpowiedniego wyboru należy się starannie przyłożyć.

Buty do biegania – co jest istotne?

Obuwie do biegania jest projektowane tak, aby nie tylko dawać wygodę stopom, ale również zabezpieczać przed urazami oraz odciążać stawy podczas biegu. Dlatego podczas wyboru takich butów należy zwrócić uwagę na wiele różnych czynników, które sprawią że wybrane obuwie będzie jak najlepsze. Jednym z czynników, który ma wpływ nie tylko na wygodę biegania, ale również na zabezpieczenie stóp przed nadmiernym obciążeniem i urazami, jest sprawdzenie pronacji. W zależności od tego, jaka u danej osoby występuje pronacja, buty muszą być dobrane pod tym względem, aby zapobiegać nadmiernym urazom.

Czym jest pronacja?

Pronacja to sposób, w jaki stopa porusza się podczas biegania, a ściślej mówiąc – w którą stronę się przetacza. W przypadku stóp tak zwanych neutralnych stopa najpierw ląduje na zewnętrznej krawędzi, a następnie przetacza się do wewnętrznej. Osoby ze skłonnością do pronacji o wiele bardziej przetaczają stopy do wewnętrznej strony, tym samym przenosząc obciążenie bardziej w kierunku wnętrza ciała. Przeciwieństwem jest skłonność do supinacji, czyli nadmierne przenoszenie ciężaru na zewnętrzną krawędź stóp. Aby sprawdzić swoją skłonność do pronacji lub supinacji, można to zrobić, oglądając swoje używane do tej pory buty biegowe czy korzystając z pomocy znajomych w celu nagrania filmiku podczas biegu. W ruchu dość wyraźnie widać, w którą stronę stopy się przekrzywiają. Starcie podeszwy butów po zewnętrznej stronie świadczy o skłonności do supinacji. Jeśli podeszwa jest starta równomiernie, wówczas możemy mówić o stopach neutralnych. Przeważające starcie strony wewnętrznej podeszwy potwierdza, że dana osoba cierpi na skłonność do pronacji.

Jak dobrać odpowiednie buty do biegania?

Określenie pronacji pozwala na wybór najlepszych butów do biegania. W każdej sytuacji bowiem inne elementy stopy są mocno przeciążone. W przypadku skłonności do pronacji najbardziej narażona jest wewnętrzna część stóp, jak również duży palec, które wykonują całą prace podczas biegu, przyjmując na siebie cały ciężar. w przypadku skłonności do supinacji najbardziej obciążone są dwa ostatnie palce stopy oraz zewnętrzna jej część. Dlatego wybierając buty do biegania, trzeba zwrócić uwagę na ich budowę i punkty podparcia stopy, które zapewniają. Obecnie producenci obuwia doskonale bowiem wiedzą, jak duży wpływ pronacja ma na wybór odpowiedniego obuwia. Dlatego projektując najlepsze obuwie biorą pod uwagę ten czynnik i wypuszczają na rynek obuwie zapewniające odpowiednie podparcie stopy. Dzięki temu są one znacznie mniej narażone na urazy czy przeciążenia, nawet podczas dłuższych biegów.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *