Popularne

Artykuł

Dom i ogród

Jak wykonać beton?

Jak wykonać beton?

Wiele osób zastanawia się, jak w samodzielny sposób przygotować mieszankę betonową. Warto się tego dowiedzieć oraz zapoznać z poszczególnymi etapami całego procesu.

Składniki betonu

Podczas wykonywania betonu niezbędne jest wykorzystanie pewnych niezbędnych elementów. Wśród nich można wskazać następujące:

  • cement w workach w wersji uniwersalnej; może to być zarówno cement portlandzki, jak i cement hutniczy,
  • kruszywo o zróżnicowanej wielkości ziaren; może to być na przykład mieszanka lekkiego piasku oraz grubszego żwiru,
  • woda, która nie powinna być zanieczyszczona; dobrze sprawdzi się chłodna woda wodociągowa,
  • domieszki w formie różnych środków chemicznych; głównym celem ich stosowania jest poprawiania parametrów mieszanki betonowej, a także nadawanie jej nowych właściwości.

Proporcje mieszanki

Podczas wytwarzania betonu niezbędne jest zastosowanie odpowiednich proporcji mieszanki betonowej. Dzięki temu możliwe będzie uzyskanie masy o określonych parametrach oraz właściwościach. Skład mieszanki betonowej w dużej mierze zależny będzie od wytrzymałości betonu, jaką pragnie się uzyskać. Wyższą wytrzymałość najczęściej można osiągnąć dzięki zastosowaniu mniejszej ilości wody w stosunku do cementu. Zazwyczaj podczas tworzenia mieszanek betonu korzysta się ze specjalnych tablic oraz określonych w nich norm. Najlepszym rozwiązaniem jest przeliczanie poszczególnych składników na pełne worki cementu.

Konsystencja mieszanki

Kolejnym istotnym aspektem podczas tworzenia betonu jest konieczność uzyskania odpowiedniej konsystencji mieszanki. Konsystencja mieszanki w dużej mierze zależna jest od rodzaju wykonywanej konstrukcji. Im więcej wody dodaje się do cementu, tym cała mieszanka ma bardziej płynną formę. Podczas stawiania domów jednorodzinnych najczęściej zastosowanie ma beton w formie plastycznej, ciekłej lub półciekłej. W chudym betonie nie znajdują się duże ilości cementu. Dlatego materiał ten jest plastyczny i łatwo można go kształtować. Podczas produkcji betonu można korzystać z betoniarek, jednak masę można wyrabiać również na inne sposoby. Beton wyrabiany w betoniarce będzie miał wyższą wytrzymałość niż materiał tworzony w warunkach domowych, na przykład z wykorzystaniem mieszadła na wiertarce.

Praktyczne wskazówki

Podczas przygotowywania mieszanki betonowej warto zwrócić uwagę na kilka istotnych aspektów. Wśród nich można przede wszystkim wskazać wpływ pogody. W przypadku niskich temperatur na zewnątrz do mieszanek betonowych można dodawać mniejsze ilości wody, a także dobrać odpowiednią domieszkę. Natomiast w czasie upałów mieszanka betonu powinna być w specjalny sposób zabezpieczona przed niekorzystnym wpływem czynników zewnętrznych, takich jak na przykład wiatr lub promieniowanie słoneczne. Na skutek ciepła mieszanka betonowa może szybciej twardnieć, głównie ze względu na większe odparowanie wody. Beton schnie samoistnie, jednak w niektórych przypadkach warto go na początku podlewać wodą. Dotyczy to temperatur powyżej dziesięciu stopni Celsjusza.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *