Dostęp do energii elektrycznej jest niezbędny dla możliwości wykorzystania potencjału nowoczesnych urządzeń elektrycznych. Gdy praca odbywa się w miejscu, w którym nie ma sieci energetycznej lub gdy chce się zabezpieczyć przed konsekwencjami awarii sieci i przerwami w dostawach prądu, wówczas należy sięgnąć po agregat prądotwórczy. Dobór agregatu prądotwórczego zależy przede wszystkim od istniejącego zapotrzebowania na energię elektryczną oraz sposobu wykorzystania tego typu sprzętu.
Moc agregatów prądotwórczych
W sprzedaży dostępne są agregaty mobilne, o niewielkich gabarytach, wyposażone w zbiornik na paliwo, z silnikiem benzynowym lub diesla oraz duże urządzenia stacjonarne zdolne do generowania prądu na potrzeby przedsiębiorstw i różnego rodzaju instytucji, na przykład szpitali. O ile dobór agregatu prądotwórczego do zastosowań domowych w zasadzie ogranicza się wyłącznie do stosunkowo tanich urządzeń mobilnych, o tyle w przypadku zastosowań profesjonalnych, wybierane są przede wszystkim urządzenia stacjonarne o dużej mocy, przystosowane do podłączenia do zewnętrznego, pojemnego zbiornika na paliwo lub do sieci gazowej. Wybierając agregat prądotwórczy na potrzeby gospodarstwa domowego, warto skupić się na segmencie urządzeń do 6-8 kW. W branży budowalnej częściej korzysta się z urządzeń mobilnych generujących większą ilość prądu, rzędu 10 kW, natomiast w zastosowaniach profesjonalnych używa się głównie agregatów stacjonarnych powyżej 20 kW.
Agregaty z regulatorem napięcia
W profesjonalnych agregatach prądotwórczych stosuje się cyfrowe urządzenia zdolne do stabilizowania wyjściowego napięcia prądu elektrycznego, co pomaga chronić czułą elektronikę przed uszkodzeniem. W związku z tym dobór agregatu prądotwórczego do zastosowań domowych, zdolnego zastąpić prąd elektryczny z gniazdka, zawsze powinien uwzględniać wyłącznie urządzenia wyposażone w regulator napięcia. Oczywiście również w warunkach domowych, do zasilania telewizora, klimatyzacji czy komputera, można wykorzystać zwykły agregat prądotwórczy, ale wówczas należy dokupić i podłączyć do niego odpowiedni regulator AVR. Wybór agregatu prądotwórczego bez regulatora i wykorzystanie go do zasilania wrażliwej elektroniki użytkowej może szybko zakończyć się jej poważnym uszkodzeniem.
Agregatów przenośnych używa się głównie jako źródeł zasilania awaryjnego i mobilnych punktów dostępu do energii elektrycznej, a stacjonarnych jako wydajnych źródeł prądu w przypadku wystąpienia awarii głównego zasilania m.in. w szpitalach, biurowcach i dużych firmach. Dobierając agregat prądotwórczy do określonych zastosowań, trzeba zatem określić istniejące zapotrzebowanie na prąd. Poza tym, jeśli agregat ma oferować prąd o stabilnym napięciu, warto zainwestować w urządzenie z regulatorem AVR.
Podobne artykuły
Dzisiejszy wybór
Moda
Jeansy damskie z wysokim stanem – jak dobrać fason do sylwetki?
Jeansy damskie z wysokim stanem to jedne z najmodniejszych fasonów w ostatnim czasie. Ich zaletą jest nie tylko stylowy wygląd,…
Rodzaje biżuterii nazębnej
Rozwój, jaki następuje w stomatologii, pozwala na coraz to nowsze zmiany w uzębieniu. Między innymi nowy sposób na wyrażenie siebie…
Jak Wybrać Najlepszego Producenta Skarpet?
Dobór odpowiedniego producenta skarpet może okazać się kluczowy dla sukcesu Twojej firmy i pomyślnego rozwoju. Wybierając producenta skarpet trzeba wziąć…
Idealne do biura i na wieczorne wyjście – dzianinowe komplety!
Za co kochamy dzianinę? Jest delikatna i miękka, idealna dla wrażliwej skóry. Jest również ciepła – nie musimy już wybierać,…
Zalety i wady dresów piłkarskich – jak wybrać najlepsze dla siebie?
Dresy piłkarskie to nieodłączny element garderoby każdego zawodnika, zarówno amatora, jak i profesjonalisty. Jednak jak każdy rodzaj ubioru, posiadają swoje…