Dostęp do energii elektrycznej jest niezbędny dla możliwości wykorzystania potencjału nowoczesnych urządzeń elektrycznych. Gdy praca odbywa się w miejscu, w którym nie ma sieci energetycznej lub gdy chce się zabezpieczyć przed konsekwencjami awarii sieci i przerwami w dostawach prądu, wówczas należy sięgnąć po agregat prądotwórczy. Dobór agregatu prądotwórczego zależy przede wszystkim od istniejącego zapotrzebowania na energię elektryczną oraz sposobu wykorzystania tego typu sprzętu.
Moc agregatów prądotwórczych
W sprzedaży dostępne są agregaty mobilne, o niewielkich gabarytach, wyposażone w zbiornik na paliwo, z silnikiem benzynowym lub diesla oraz duże urządzenia stacjonarne zdolne do generowania prądu na potrzeby przedsiębiorstw i różnego rodzaju instytucji, na przykład szpitali. O ile dobór agregatu prądotwórczego do zastosowań domowych w zasadzie ogranicza się wyłącznie do stosunkowo tanich urządzeń mobilnych, o tyle w przypadku zastosowań profesjonalnych, wybierane są przede wszystkim urządzenia stacjonarne o dużej mocy, przystosowane do podłączenia do zewnętrznego, pojemnego zbiornika na paliwo lub do sieci gazowej. Wybierając agregat prądotwórczy na potrzeby gospodarstwa domowego, warto skupić się na segmencie urządzeń do 6-8 kW. W branży budowalnej częściej korzysta się z urządzeń mobilnych generujących większą ilość prądu, rzędu 10 kW, natomiast w zastosowaniach profesjonalnych używa się głównie agregatów stacjonarnych powyżej 20 kW.
Agregaty z regulatorem napięcia
W profesjonalnych agregatach prądotwórczych stosuje się cyfrowe urządzenia zdolne do stabilizowania wyjściowego napięcia prądu elektrycznego, co pomaga chronić czułą elektronikę przed uszkodzeniem. W związku z tym dobór agregatu prądotwórczego do zastosowań domowych, zdolnego zastąpić prąd elektryczny z gniazdka, zawsze powinien uwzględniać wyłącznie urządzenia wyposażone w regulator napięcia. Oczywiście również w warunkach domowych, do zasilania telewizora, klimatyzacji czy komputera, można wykorzystać zwykły agregat prądotwórczy, ale wówczas należy dokupić i podłączyć do niego odpowiedni regulator AVR. Wybór agregatu prądotwórczego bez regulatora i wykorzystanie go do zasilania wrażliwej elektroniki użytkowej może szybko zakończyć się jej poważnym uszkodzeniem.
Agregatów przenośnych używa się głównie jako źródeł zasilania awaryjnego i mobilnych punktów dostępu do energii elektrycznej, a stacjonarnych jako wydajnych źródeł prądu w przypadku wystąpienia awarii głównego zasilania m.in. w szpitalach, biurowcach i dużych firmach. Dobierając agregat prądotwórczy do określonych zastosowań, trzeba zatem określić istniejące zapotrzebowanie na prąd. Poza tym, jeśli agregat ma oferować prąd o stabilnym napięciu, warto zainwestować w urządzenie z regulatorem AVR.
Podobne artykuły
Moda
Jak wybrać idealną piżamkę damską?
Dobór odpowiedniej piżamy może mieć znaczący wpływ na jakość snu i komfort noszenia. Piżamka damska, mimo że jest elementem garderoby,…
Torebki zimowe – jak wybrać idealny model na chłodniejsze dni?
Zima to czas, kiedy nasza garderoba wymaga specjalnych dodatków, które nie tylko uzupełnią stylizację, ale także zapewnią nam komfort w…
Sweter męski w serek i spodnie wizytowe – jak stworzyć stylową i elegancką stylizację?
Sweter męski w serek oraz spodnie wizytowe męskie to idealne połączenie dla mężczyzn, którzy cenią sobie elegancję, a jednocześnie wygodę….
Buty Brinkmann – idealne połączenie stylu i komfortu w domowym obuwiu
Wybór obuwia domowego ma duży wpływ na nasz codzienny komfort, a marka Brinkmann doskonale to rozumie. Specjalizując się w produkcji…
Jak wybrać odpowiednie buty myśliwskie?
Wybór odpowiedniego obuwia na polowanie jest kluczowy, aby zapewnić komfort i bezpieczeństwo w trudnych warunkach terenowych. Buty myśliwskie muszą spełniać…