Popularne

Artykuł

Zakupy

Jaki odkurzacz wybrać?

Jaki odkurzacz wybrać?

Odkurzacz to niezbędne urządzenie w każdym domu. Wysokiej jakości sprzęt, który jest łatwy w obsłudze, pozwoli nam zadbać o czystość. Zanim jednak podejmiemy decyzje, jaki odkurzacz wybrać, musimy zastanowić cię czego oczekujemy od nowego sprzętu.

Odkurzacze tradycyjne

Rynek oferuje nam bardzo duży wybór odkurzaczy. Tradycyjnym rozwiązaniem są odkurzacze workowe. Dostępne są z dwoma rodzajami worków: papierowymi i tekstylnymi.

Worki papierowe – ich wymiana jest prosta oraz wygodna. Wystarczy wyrzucić zapełniony worek i zastąpić go nowym. Dzięki temu nie mamy kontaktu z zanieczyszczeniami oraz kurzem. Jednak rozwiązanie takie wymaga regularnej wymiany worków, co wiąże się z kosztami.

Worki tekstylne – w tym wypadku nie musimy regularnie zakupować nowych worków, co jest dużą zaletą. Wysokiej jakości worki posiadają również solidne pokrywy, które zabezpieczają przed kontaktem z zanieczyszczeniami. Jednak wraz z upływem czasu worek może się zużyć, a przez dziurki będzie wydostawać się kurz.

Odkurzacze bezworkowe

Nowatorskim rozwiązaniem są odkurzacze bezworkowe. Posiadają one wyjmowany pojemnik, który jest integralną częścią całego sprzętu. Pozwala to obniżyć koszty eksploatacji, jednak wiąże się wyższą ceną zakupu. Zaletą takiego odkurzacza jest bardzo efektywna praca oraz sprawniejsze sprzątanie. Co więcej, nawet jeśli pojemnik jest zapełniony, nie wpływa to na siłę ssania.

Do odkurzaczy bezworkowych zaliczają się również modele z filtrem wodnym. Polecane są szczególnie osobom skłonnym do alergii, ponieważ doskonale zbierają alergeny oraz roztocza, jednocześnie nawilżając powietrze. Taki sprzęt bardzo często ma funkcje mycia tapicerek oraz dywanów.

Dodatkowe funkcje

Turboszczotka – przeznaczona jest do efektywnego czyszczenia dywanów. Składa się z obrotowego wałka wraz ze szczotką i posiada posiada różną długość, optymalny poziom twardości oraz kąt nachylenia. To doskonałe rozwiązanie, jeżeli w naszym domu są zwierzęta, ponieważ szczotka radzi sobie z wyczesywaniem sierści oraz włosów z dywanów i wykładzin.

Funkcja prania – te modele nie tylko zbierają zanieczyszczenia, ale mogą też odświeżać oraz prać dywan, wykorzystując specjalny detergent. Ta funkcja wiąże się z większymi wymiarami odkurzacza oraz wyższą ceną. Wysokiej jakości urządzenia poradzą sobie nawet z bardzo opornymi zabrudzeniami. To model dedykowany rodzicom, którzy posiadają małe dzieci, a więc wykładzina narażona jest na częste zabrudzenia.

Inne przydatne funkcje to:

    • zwijany przewód
    • schowek na szczotki
    • wskaźnik, które pokazuje zapełnienie worka
    • miękkie kółka, które nie rysują delikatnych podłóg
    • teleskopowa rura

Odkurzacz ręczny akumulatorowy

Są to wyjątkowo lekkie oraz mobilne odkurzacze, które nie posiadają kabla. Zajmują bardzo mało miejsca oraz są niezwykle funkcjonalne i poręczne. Mogą być zamontowane na specjalnym wieszaku w szafie lub korytarzu. Takie modele wyróżniają się cichą pracą, więc z powodzeniem można odkurzyć salon, gdy obok śpią dzieci. Nie posiadają też worka, jedynie otwierany zbiornik, zamontowany przy rączce. Doskonale radzą sobie z kafelkami czy panelami, jednak nie są tak efektywne w przypadku grubych dywanów. To najlepsze rozwiązanie do małych mieszkań, które nie posiadają dywanów, ponieważ odkurzacz zazwyczaj umożliwia pracę do 30 minut, a następnie trzeba go kilka godzin ładować.

A może odkurzacz przemysłowy?

To duże i solidne modele, polecane do sprzątania biur, dużych hal oraz garaży. Mają one większą moc oraz wyróżniają się większą silą ssania. Są też bardzo ciężkie, a ich praca jest dosyć głośna. Będą jednak użyteczne podczas domowych remontów, gdyż z powodzeniem poradzą sobie z większymi zanieczyszczeniami. Moc, jaką mają wynosi nawet do 1600W. Są też bardzo solidnie wykonane.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Wato, pamiętać, że moc sprzętu związania jest z klasą energetyczną oraz głośnością podczas pracy. Im klasa energetyczna jest wyższa, tym odkurzacz pracuje ciszej oraz ma większą moc. Na jakie wartości warto zwracać uwagę? Wysokiej jakości model nie posiada mniej niż 900 W oraz nie generuje hałasu wyższego niż 80dB.

Przy zakupie odkurzacza warto również zwrócić uwagę na jakość filtra. Najpopularniejszym rozwiązaniem jest filtr HEPA – (warto przeczytać o tych filtrach: https://domnanowo.pl/czystosc/korzysci-jakie-daje-filtr-hepa-w-odkurzaczu), który pochłania nawet 99% kurzu oraz zanieczyszczeń, które znajdują się w powietrzu.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *