Popularne

Artykuł

Dom i ogród

Jak pozbyć się elektrośmieci?

Jak pozbyć się elektrośmieci?

Zużyty sprzęt elektroniczny jest bardzo groźny dla środowiska naturalnego, nie może więc być składowany na zwykłych wysypiskach. Elektrośmieci trzeba zutylizować tak, by w jak najmniejszym stopniu zaszkodzić ludziom i naturze, a pierwszym krokiem jest tutaj właściwa segregacja śmieci.

Czy można zanieść stary sprzęt do sklepu?

Elektrośmieci są przyjmowane w sklepach RTV/AGD tylko w ograniczonym zakresie. Obowiązuje tutaj zasada „jeden za jeden”, w ramach której sklep ma obowiązek odebrać od klienta stary sprzęt, jeśli ten nabywa w danej placówce nowe urządzenie. Odbiór elektrośmieci jest darmowy, choć za samo ich dostarczenie do sklepu odpowiada klient, ewentualnie sprzęt jest zabierany przez pracowników sklepu w ramach usługi transportowej.

W sklepach z elektroniką oraz w dużych marketach często są wystawione specjalne pojemniki na zużyte baterie i małe elektrośmieci typu przepalona żarówka. Większe sprzęty trzeba dostarczyć do punktu zbiórki elektrośmieci.

Zakaz wyrzucania starej elektroniki do śmietnika

Zostawienie popsutego telewizora czy lodówki w zwykłym śmietniku to spore ryzyko, ponieważ grozi za to wysoka kara finansowa, sięgająca nawet kilku tysięcy złotych. Elektroodpady można wyrzucać do śmietnika wyłącznie w sytuacji, gdy gmina albo wspólnota mieszkaniowa zapewnia odbiór takich śmieci – jest to jednak rzadka praktyka, w dodatku zużyty sprzęt można zostawiać w ten sposób tylko w określone dni miesiąca, a nie codziennie. Najczęściej elektrośmieci należy samodzielnie przywieźć do punktu odbioru, co jest dosyć kosztowne, jeśli przewieźć trzeba pralkę, zmywarkę bądź inne ciężkie urządzenie wielkogabarytowe.

Odbiór elektrośmieci z domu

Jeszcze inną opcją jest zamówienie usługi odbioru elektrośmieci. Można to zrobić na stronie odbiorydomowe.pl, wystarczy wypełnić formularz zgłoszenia. Elektroodpady zostaną zabrane w przeciągu kilku dni, a właściciel starego sprzętu nie musi ich nawet wynosić z domu. Jedyne, co powinno się zrobić, to opróżnienie urządzenia oraz odłączenie go od instalacji.

Odbierane elektrośmieci trafiają do recyklingu. Nie muszą być one sprawne, nie wolno natomiast wymontowywać z nich żadnych części, bo to wiąże się z dodatkową opłatą utylizacyjną lub w ogóle sprzęt nie zostanie zabrany.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *