Popularne

Artykuł

Dom i ogród

Perz właściwy – co to za chwast i jakie rośliny atakuje?

Perz właściwy – co to za chwast i jakie rośliny atakuje?

Perz właściwy to bardzo szkodliwy chwast. Szybko się rozprzestrzenia i można ją znaleźć w wielu miejscach, m.in. w gospodarstwach rolnych, na pastwiskach iw ogrodach. Ten chwast powoduje problemy dla rolników, ponieważ może zmniejszyć plony nawet o 30%, jeśli nie jest kontrolowany. Jest to chwast, który atakuje wiele roślin, w tym ziemniaki, pszenicę, kukurydzę. Zobacz, jak możesz sobie z nim poradzić: proagri.com/atlas-chwastow/perz-wlasciwy/.

  • Działanie perzu właściwego na polach uprawnych.
  • Walka z perzem właściwym – czego można użyć?

Jak działa kłącze perzu właściwego?

Perz właściwy atakuje rośliny bardzo szybko, może pozbawić ich światła i wody. Bardzo szybko się rozprzestrzenia. Ważne jest, by walczyć z nim, od momentu jak tylko go zobaczymy. Jest to ważne, dlatego, że jeśli nie zwalczymy go do końca, możemy się spodziewać, że zdominuje nasze pole uprane, pozbawiając nas z czasem jakichkolwiek plonów.

Dzieje się tak, ponieważ ta roślina może tworzyć nowe chwasty, gdy jest dopiero 2-3 centymetrowa. Jeśli tylko zauważysz u siebie zielony chwast, koniecznie sprawdź, czy to jest pierz właściwy. Jest bardzo często spotykany na Polskich polach.

Kłącza perzu właściwego – jak z nimi walczyć?

Walka z tym rodzajem chwastu jest bardzo nieprzyjemna i trudna. Trzeba zasięgnąć pomocy w środkach chemicznych. Muszą być bardzo dobrej jakości, by pokonać chwast raz na zawsze.

Najlepszą substancją do walki c chwastem są herbicydy selektywne. Z pewnością ta substancja zadziała odpowiednio i ograniczy występowanie tego chwastu na polu uprawnym.

Selektywne herbicydy to rodzaj herbicydów, które zabijają określone rośliny, pozostawiając inne nienaruszone. Są stosowane w zwalczaniu chwastów przez rolników, ogrodników i właścicieli domów. Najpopularniejszym herbicydem selektywnym jest glifosat, który okazał się najbezpieczniejszym z herbicydów selektywnych. Mogą być stosowane przez rolnika w celu zapobiegania wzrostowi chwastów. Można je stosować na różne sposoby, w tym oprysk z powietrza, opryskiwanie sprzętem naziemnym i aplikację ręczną.

Glifosat jest ogólnoustrojową substancją chemiczną o szerokim spektrum działania, która hamuje enzym zwany syntazą 5-enolopirogronianoszikimowo-3-fosforanową (EPSPS). Enzym ten jest niezbędny do produkcji aromatycznych aminokwasów w roślinach. Hamowanie tego enzymu prowadzi do nagromadzenia aminokwasów, takich jak tyrozyna i tryptofan, co powoduje, że związki te gromadzą się w tkankach roślinnych i ostatecznie obumierają bez szkody dla innych pobliskich gatunków roślin.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *