Popularne

Artykuł

Dom i ogród

Jak i gdzie założyć przydomowy warzywnik?

Jak i gdzie założyć przydomowy warzywnik?

Ceny żywności rosną w zastraszającym tempie i nic nie wskazuje na to, że Polacy zaczną mniej wydawać w sklepach spożywczych. Możesz patrzeć bezradnie w przyszłość lub też założyć ogród warzywny w domu. Choć jego pielęgnacja zajmie Ci nieco czasu, to jednocześnie może pomóc sporo zaoszczędzić. Sprawdź, jak założyć ogród warzywny przy domu, co sadzić oraz ile będzie Cię to kosztować.

Jak założyć ogród warzywny przy domu?

Choć mogłoby się wydawać, że w zakładaniu ogrodu warzywnego nie ma nic skomplikowanego, to konieczne jest skrupulatne zaplanowane całego procesu. Tylko to pozwoli Ci rzeczywiście cieszyć upragnionymi plonami. W pierwszej kolejności znajdź miejsce pod uprawy. Jeśli masz obok swojego domu wolną przestrzeń, zaoraj odpowiedniej wielkości fragment. W przypadku niewielkiej powierzchni możesz to zrobić ręcznie. Duża natomiast będzie wymagała pomocy maszyn, np. glebogryzarki. Co natomiast zrobić, jeśli nie masz w ogóle miejsca na uprawy? Wówczas świetnie sprawdzi się ogródek warzywny w skrzyniach. Musisz jedynie zakupić do niego odpowiedniej jakości ziemię, czyli żyzną, przepuszczalną i próchniczą.

W drugiej kolejności czas na zakup nasion lub sadzonek. O tym, co warto sadzić w przydomowym ogródku, piszemy poniżej. Nie zapomnij także o zaopatrzeniu się w konewkę i narzędzia ogrodnicze. Następnie na zaoranej ziemi wytycz grządki oraz zaplanuj odpowiednie odległości pomiędzy roślinami. Nie zapomnij także o ścieżkach, które pozwolą Ci swobodnie przemieszczać się pomiędzy plonami w celu ich pielęgnacji oraz podlewania. Kolejny krok to sadzenie i masz już swój ogródek warzywny! Jeśli przyłożysz się do uprawy, pierwsze efekty w postaci plonów zobaczysz już za kilka tygodni.

Co sadzić w ogrodzie warzywnym przy domu?

Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z ogrodem warzywnym przy domu, warto postawić na odmiany, które będą łatwe w uprawie i dadzą Ci szybkie efekty. W przeciwnym razie może okazać się, że zniechęcisz się i porzucisz uprawę roślin. Na początek do swojego ogródka wsadź:

  • różnego rodzaju sałaty, np. sałatę masłową, sałatę lodową czy sałatę pekińską;
  • zioła, np. bazylię, oregano czy miętę;
  • rośliny korzenne, np. rzodkiewkę, pietruszkę czy marchewkę;
  • ogórki;
  • fasolę szparagową;
  • dynię.

Postaraj się również wybrać tylko kilka odmian warzyw. Musisz wiedzieć, że każde z nich ma własne upodobania i wymaga innej uprawy. Biorąc na siebie zbyt dużo na początku, może nie udać Ci się upilnować wszystkich z nich, przez co Twoje uprawy nie będą dobrze rosnąć.

Jaki jest koszt założenia ogrodu warzywnego przy domu?

Ogródek przy domu może kosztować od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych. Wszystko zależy od tego, czy masz już podstawowe narzędzie ogrodnicze oraz, czy będziesz kupować ziemię. Znaczenie ma także to, czy postawisz na nasionka, które kosztują kilka złotych za kilkadziesiąt sztuk, czy też gotowe sadzonki, za które trzeba zapłacić od kilku złotych za sztukę. Dodatkowo przy wycenie opłacalności ogródka warto także wziąć pod uwagę swój czas. Uprawa małej powierzchni pochłonie od 2 do 3 godzin w ciągu tygodnia.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *