Popularne

Artykuł

Motoryzacja

Jaką skrzynię biegów wybrać? – porady i wskazówki

Jaką skrzynię biegów wybrać? – porady i wskazówki

Manualna skrzynia biegów stosowana jest w większości pojazdów dostępnych na rynku. Mimo pojawienia się automatycznej skrzyni ta tradycyjna cieszy się nadal ogromną popularnością. Zmiana przełożenia pozwala bowiem dostosować prędkość do aktualnych warunków panujących na drodze i wpływa tym samym na dynamikę jazdy. Wielu kierowców nie wie jednak, w jaki sposób działa taka skrzynia oraz z jakich konkretnie elementów jest ona zbudowana. Warto więc nieco bliżej przyjrzeć się zasadzie jej działania.

Jak działa skrzynia manualna?

W przypadku skrzyni manualnej do zmiany biegu niezbędne jest wciśnięcie sprzęgła oraz zmiana położenia drążka przekładni. Dzięki temu możliwe jest sprzęganie się ze sobą koła napędzającego, które osadzone jest na wałku sprzęgłowym oraz koła napędzanego znajdującego się na wałku pośrednim. W pojazdach wyposażonych w manualną skrzynię znajduje się zazwyczaj pięć lub sześć par takich kół. Są one ze sobą połączone za pomocą sprzęgieł cierno- zębatych. Po wrzuceniu jednego biegu dochodzi do całkowitego wyłączenia biegu poprzedniego.

W jaki sposób dbać o manualną skrzynię biegów?

Posiadacze pojazdów wyposażonych w manualną skrzynię biegów powinni pamiętać przede wszystkim o regularnej wymianie oleju. Zbyt niski jego poziom może skutkować wieloma poważnymi awariami, którym można zapobiec pamiętając właśnie o wymianie oleju. Może zdarzyć się również sytuacja, gdy dojdzie do wycieku oleju ze skrzyni. Należy wtedy skontrolować czy faktycznie doszło do wycieku i usunąć ewentualną awarię. Ma to ogromne znaczenie, ponieważ może to doprowadzić do dużego ubytku oraz w efekcie do zatarcia skrzyni. Warto również pamiętać o tym, aby podczas jazdy samochodem unikać jazdy zarówno na zbyt wysokich, jak i zbyt niskich obrotach.

Zalety manualnej skrzyni biegów

Manualna skrzynia wyróżnia się przede wszystkim zdecydowanie większą trwałością niż ma to miejsce w przypadku skrzyni automatycznych. Jeśli nawet dojdzie do jej uszkodzenia lub awarii to przeprowadzenie naprawy jest zdecydowanie łatwiejsze oraz co najważniejsze również tańsze. Warto zauważyć, że samochody wyposażone w nią są zdecydowanie tańsze niż modele posiadające automatyczną skrzynię biegów.

Niewątpliwą zaletą manualnej skrzyni jest dynamika jazdy, jaką gwarantuje. Daje zdecydowanie większą kontrolę nad pracą silnika i pozwala na dokładne dopasowanie biegu, a co za tym idzie również prędkości pojazdu do aktualnych warunków drogowych. Wymaga jednak od kierowcy dużego skupienia, aby mógł we właściwym czasie odpowiednio zareagować na to, co dzieje się na drodze poprzez zmianę biegu. Skrzynie manualne świetnie radzą sobie na górzystym terenie, gdy konieczna jest jazda po wzniesieniach. Dzięki niej zdecydowanie lepiej można dopasować obroty i prędkość. Doskonale sprawdza się również w długich trasach, gdy nie ma konieczności częstego manewrowania drążkiem zmiany biegów. Wszystko to wpływa na to, że skrzynie manualne nadal cieszą się tak ogromną popularnością i są chętnie wybierane przez kierowców.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *