Popularne

Artykuł

Motoryzacja

Jak sprawdzić, czy samochód nie jest kradziony?

Jak sprawdzić, czy samochód nie jest kradziony?

Planujesz zakup nowego auta i chcesz mieć pewność co do jego pochodzenia? Dowiedz się, jak to zrobić i dlaczego to tak istotne.

 

Dlaczego zawsze należy sprawdzić historię pojazdu przed zakupem?

Historia pojazdu jest istotna nie tylko ze względu na dane techniczne czy sprawdzenie ewentualnych wypadków z udziałem pojazdu. Jest to niezwykle ważna kwestia pod względem odpowiedzialności prawnej – warto pamiętać, że zakup kradzionego samochodu może wiązać się z konsekwencjami nawet wtedy, gdy nie wiedzieliśmy o jego pochodzeniu. W świetle polskich przepisów na kupującym spoczywa obowiązek, by zweryfikować źródło danej rzeczy; co istotne, nie dotyczy to tylko pojazdów.

Zakup kradzionego auta lub innego towaru to tzw. paserstwo, które jest traktowane jako przestępstwo. W zależności od szczegółów danej sprawy może nam grozić kara grzywny, ograniczenia wolności lub nawet pozbawienia wolności aż do pięciu lat. Dotyczy to nawet sytuacji, w których dokonaliśmy paserstwa zupełnie nieświadomie. Należy jednak podkreślić, że działanie w „dobrej wierze”, czyli m.in. sprawdzenie, jak wygląda historia pojazdu, może pomóc w złagodzeniu kary. Dodatkowo policja ma prawo do rekwizycji pojazdu, co wiąże się ze sporymi stratami finansowymi dla kupującego.

Kiedy powinniśmy szczególnie uważać na ryzyko zakupu kradzionego auta?

Warto przede wszystkim zwrócić uwagę na oferty, które po prostu brzmią zbyt dobrze. Jeśli cena jest znacząco niższa od średniej wartości rynkowej auta, a nic nie wskazuje na występowanie poważnych uszkodzeń, od razu warto zainteresować się historią pojazdu. Dodatkowo – choć nie jest to reguła – przeważnie tego typu problemy zdarzają się częściej w przypadku zakupu od osób prywatnych niż od dealerów samochodowych, którzy zazwyczaj ściśle kontrolują pochodzenie oferowanych aut. Sporym znakiem ostrzegawczym będzie także zatajenie ważnych informacji przez sprzedawcę. Podstawową kwestią jest w tym przypadku numer VIN samochodu. Jeśli nie możemy znaleźć go przy ogłoszeniu, a osoba oferująca pojazd nie chce go podać, istnieje duża szansa, że mamy do czynienia z oszustwem.

Historia pojazdu – jak ją sprawdzić?

Jednym ze sposobów będzie wizyta na komendzie. W tym przypadku potrzebujemy jednak dowodu rejestracyjnego, co może być problematyczne zwłaszcza w przypadku szukania ofert online. Z tego względu najlepszym sposobem przeważnie jest sprawdzanie VIN w sieci – możemy w tym celu wykorzystać narzędzia Centralnej Ewidencji Pojazdów lub postawić na jeden z wielu serwisów. Do tego typu stron należy m.in. portal Autobaza, dzięki któremu można poznać kompletny Raport Historii Pojazdu, który bierze pod uwagę informacje również z zagranicznych baz danych.

Numer VIN samochodu – co to jest i gdzie się znajduje?

Podstawowy identyfikator pojazdu, który służy m.in. do weryfikowania jego historii, to właśnie numer VIN samochodu. Ma on postać ciągu 17 znaków – zarówno liter, jak i cyfr – które, choć z pozoru mogą wydawać się losowe, zawierają szereg kluczowych informacji o aucie. Jeśli chcesz rozszyfrować VIN, dekoder dostępny online będzie najwygodniejszym sposobem. W ten sposób można dowiedzieć się m.in. o wersji pojazdu, pojemności silnika i innych istotnych danych technicznych, które same w sobie mogą okazać się pomocne przy podejmowaniu decyzji o zakupie.

Gdzie znajduje się numer VIN samochodu? Identyfikator jest umieszczany na tzw. tabliczkach znamionowych – w zależności od marki i modelu auta ich lokalizacja może być inna. Zazwyczaj można je znaleźć przy szybie, obok drzwi kierowcy lub pasażera czy też na silniku. Numer VIN jest także zapisywany w dowodzie rejestracyjnym i karcie pojazdu – warto zweryfikować zgodność identyfikatora w tych miejscach.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *