Popularne

Artykuł

Styl życia

Kiedy warto mieć w domu ikony świętych?

Kiedy warto mieć w domu ikony świętych?

Wiele osób uważa, że obrazy z wizerunkami świętych mają w sobie coś szczególnego. Trudno temu zaprzeczyć, ponieważ wybrane ikony są bardzo ważne zarówno dla samego Kościoła, jak i jego wiernych. Ikony sakralne budzą wiele pozytywnych emocji w wielu wyznawcach różnych religii. Czy tego typu dzieła sztuki warto posiadać w domu? Odpowiedź na to pytanie znajduje się w treści niniejszego artykułu.

Dlaczego obrazy religijne mają znaczenie?

Według teologów, obrazy z wizerunkami świętych mają znaczenie nie tyle estetyczne, co pozazmysłowe. Portrety ulubionych patronów mogą inspirować do tego, by czerpać wzór z ich dokonań we własnym życiu. Ikony świętych mają więc znaczenie nie tylko dla umacniania życia duchowego, ale również w kontekście pogłębiania swojej wiary.

Nie da się też ukryć, że sporo ikon stanowi też dzieła sztuki, które zachwycają walorami estetycznymi. Wykonane w różnym stylu święte obrazy są dostępne w wielu sklepach zajmujących się sprzedażą dewocjonaliów. Z uwagi na szeroki wybór można łatwo znaleźć idealną ikonę dla siebie.

Ikony świętych – czy warto mieć je w domu?

Ikony religijne są doskonałym sposobem na udekorowanie katolickiego domu. Ich obecność ma znaczenie nie tylko w wymiarze estetycznym. Widząc podobiznę ulubionego patrona można łatwiej się modlić, a tym samym doświadczać ich obecności w swoim życiu. W podobny sposób oddziałują zarówno portrety, jak i sceny przedstawiający konkretne wydarzenia z Pisma Świętego.

Ikona religijna jest doskonałym pomysłem na prezent dla osoby wierzącej. Nic więc nie stoi na przeszkodzie, by podarować ją mamie, babci, małemu dziecku z okazji pierwszej komunii świętej lub innej osobie, która żyje według zasad kościoła katolickiego.

Jakie cechy mają ikony religijne?

Najważniejszą cechą ikony świętej jest to, że przedstawia ona patrona lub wydarzenie, które jest ważne dla danego katolika. Obcowanie z tego typu sztuką ma więc znaczenie dla umocnienia jego wiary. W wielu przypadkach pomaga także w modlitwie, a także jest źródłem inspiracji, ponieważ przypomina o prawdach zawartych w Piśmie Świętym.

Drugim ważnym powodem, dla którego warto jest kupić ikonę z wizerunkiem świętego jest wartość estetyczna. Święte obrazy są wykonywane z pieczołowitością, a szczególnie te tworzone ręcznie. Drewniane czy szklane ozdoby będą prezentować się doskonale we wnętrzu o każdym stylu. Dodatkowo, dobrze wykonana dekoracja buduje specyficzny klimat danego pomieszczenia.

Ikony religijne to dekoracje, które warto mieć w domu z powodów estetycznych i moralnych. To idealny prezent dla osoby wierzącej, a także tej, która dopiero zaczyna swoją przygodę z filozofią Pisma Świętego.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *