Popularne

Artykuł

Styl życia

Marzenia senne – czy warto je interpretować?

Marzenia senne – czy warto je interpretować?

Fascynują od wieków i przypisuje się im szczególne znaczenie. Niektóre z nich są tak rzeczywiste, że po wybudzeniu towarzyszy człowiekowi silne uczucie podpowiadające, że otrzymał ważną wiadomość. Wiele badań wykazało, że sny są kluczowym elementem ludzkiego doświadczenia.

Interpretacja snów nie jest rzeczą nową, ponieważ zajmowali się nią już starożytni ludzie, a najstarsze dowody potwierdzające ten fakt pochodzą z ok. 3000 lat p.n.e. Ogromną wagę do snów przywiązywał Zygmunt Freud, uznany neurolog, który uważał, że to, o czym śnimy, nie jest przypadkiem, ale mocno powiązaną analogią do lęków i pragnień – mocno wiąże się z podświadomością człowieka i wiele o nim mówi. Dla ludzi szukających znaczeń swoich marzeń sennych poleca się profesjonalnie wydane senniki, jak np. https://matfel.pl/pol_m_Ksiazki_Senniki-2228.html, by mogli sami je interpretować i czerpać z ich przesłania.

Sny – o czym mogą świadczyć?

Czy ludziom potrzebne są marzenia senne? Okazuje się, że bardzo! Wszelkie obrazy, jakie projektuje w czasie nocnego odpoczynku umysł to wewnętrzne i nieświadome regulacje systemu psychicznego, które są jak oczyszczanie intensywnie pracującego w dzień mózgu. Badania dowodzą, że kiedy człowieczy umysł znajduje się w stanie głębokiej relaksacji (w fazie REM), wyrównują się dysproporcje między logiczną, lewą stroną półkuli, a prawą, która odpowiada za emocje i kreatywność. Sny są więc ważne dla zachowania zdrowia psychicznego.

Taka projekcja skrywa ważne dla człowieka informacje, głównie opisujące stan jego psychiki. W snach pojawiają się obrazy bardziej lub mniej istotne, dlatego warto je interpretować. Ludzki mózg każdej nocy produkuje wizje senne, których odczytywanie nie jest łatwe, ale warto to robić, by bardziej zrozumieć siebie. Oczywiście na przekaz snów składa się ich treść oraz charakter, czyli to, czy są miłe w odbiorze, czy nieprzyjemne, a nawet dramatyczne, będące koszmarem. Nasilenie tragicznych wizji może być bardzo silne szczególnie wtedy, gdy człowiek czegoś się bardzo obawia. Zdarzają się często przed ważnym egzaminem lub podjęciem nowej pracy. Oprócz lęków, w snach pojawiają się także ukryte pragnienia. Podświadomość może sygnalizować, że nadszedł czas, by je spełnić.

Senniki – jak sprawdzać znaczenie snów?

Jeśli chcesz zrozumieć sen, warto go zapisać lub opowiedzieć o nim bliskiej osobie. W ten sposób na świeżo zapamiętasz więcej szczegółów, które są szalenie ważne i często przesądzają o interpretacji. Znaczenie mają kolory i uczucia, jakie Ci towarzyszą podczas snu. Najważniejszy dla odczytu jest jednak główny motyw. Kolejnym krokiem jest wyodrębnienie etapów snu i powiązanie ich ze sobą, a na końcu odczytanie symboliki. Ważne sny układają się czasem w historie i ciągi znaczeniowe – w ten sposób obrazują styl życia człowieka lub jakiś jego wewnętrzny problem. W analizie snów przydatna jest intuicja, która podpowiada, jak go interpretować.

Dużym ułatwieniem w odczytywaniu marzeń sennych są senniki, cieszące się dużą popularnością. Nie mówią konkretami, ale symbolami, które mogą być wieloznaczne, jednak dzięki temu łatwiej jest wyłuskać przekaz mocno powiązany z konkretnym snem. W połączeniu z psychologią takie odczyty wprowadzają pewien porządek w interpretację marzeń sennych, ale nie są nauką, a sztuką, ponieważ wykorzystują magiczne myślenie.

Wybierz dobre opracowanie sennika, ponieważ dzięki trafnej interpretacji lepiej poznasz swoją naturę i to, jak działa Twój umysł. Może jest tak, że projekcja sennych wizji manifestuje coś, z czym masz problem na jawie?

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *