Popularne

Artykuł

Styl życia

Czy psi senior powinien jeść mniej?

Czy psi senior powinien jeść mniej?

Proces starzenia u psów, podobnie jak w przypadku ludzi, wiąże się z systematycznym spadkiem aktywności, co pociąga za sobą wiele niekorzystnych konsekwencji dla zdrowia. Starsze psy mniej się ruszają, w związku z czym spalają mniej energii. Tym samym ich codzienna dieta powinna stać się dietą mniej kaloryczną, uboższą w tłuszcz, który zaspokaja większość potrzeb energetycznych mięsożernego czworonoga. Karma dla psa Senior powinna mieć mniejszą gęstość kaloryczną, ale dobrą jakość.

Karma na problemy z apetytem

Specjalistyczne karmy dla psów seniorów są nie tylko mniej kaloryczne w stosunku do karm tradycyjnych, co przejawia się w mniejszej zawartości tłuszczu, ale także bogatsze w składniki korzystnie wpływające na funkcjonowanie układu odpornościowego psa, pracę jego nerek czy układu krążenia. Dobrej jakości karma dla psa Senior powinna być bogata w białka pochodzenia odzwierzęcego i nienasycone kwasy tłuszczowe, w tym kwas omega-3, który jest ważny dla prawidłowego funkcjonowania wielu układów psiego organizmu. W związku z tym bazą profesjonalnych karm dla psów w starszym wieku jest mięso, które jedynie w niewielkim stopniu wzbogaca się roślinnymi dodatkami. Dzięki temu takie karmy są smaczniejsze i chętniej pobierane przez zwierzęta, które wraz z wiekiem mogą stopniowo tracić apetyt i mniej chętnie zjadać tradycyjną karmę.

Karma dla psa seniora – sucha czy mokra?

Duża gęstość kaloryczna karm suchych sprawia, że bazowanie na tego typu pokarmie w przypadku psów w starszym wieku może prowadzić do otyłości zwierzęcia i nawarstwienia się związanych z tym problemów zdrowotnych. Dlatego większość profesjonalnych karm dla psich seniorów to karmy mokre, o niskiej gęstości kalorycznej, bogate w wodę i nisko przetworzone mięso. Poza tym mokra karma dla psa Senior ma luźniejszą konsystencję niż karma sucha. Jest miękką i łatwiejsza do pogryzienia przez psa, który może mieć już pewne problemy z zębami i trawieniem. Mokre karmy są także wartościowym źródłem wody, co jest szczególnie ważne w przypadku starszych zwierząt, u których mogą wystąpić zaburzenia w odczuwaniu pragnienia.

Większość starszych psów jest mniej aktywna, w związku z czym podawanie im karmy o dużej kaloryczności może prowadzić do nadwagi. Zdecydowanie lepszym wyborem są specjalne, najczęściej mokre karmy dla psów seniorów. To produkty o małej gęstości kalorycznej, zawierające mniej tłuszczu, ale dużo białka zwierzęcego, wody i ważnych dla psa substancji aktywnych, w tym kwasów omega-3, witamin i minerałów. Takie karmy są smaczniejsze, łatwiejsze do pogryzienia i strawienia przez psa w starszym wieku.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *