Popularne

Artykuł

Biznes i finanse

Na czym polega model Aida – przykład zastosowania

Na czym polega model Aida – przykład zastosowania

Przy dobrym planowaniu strategii marketingowej sięga po różne narzędzia. Jednym z nich model Aida, który może się bezpośrednio przełożyć na decyzje zakupowe. Jego podstawowym celem jest przyciągnięcie uwagi potencjalnego klienta, a tym samym wzbudzić zainteresowanie ofertą oraz zakończyć proces sprzedaż. Dlatego właśnie w tym wypadku w centrum wszystkich działań jest potencjalny klient, który ma z twojej oferty wybrać towary i usługi oraz za nie zapłacić. Jak więc tworzyć treści, by doprowadzić do decyzji zakupowej.

Model Aida – kiedy ważny jest potencjalny klient

To właśnie dobrze skonstruowany przekaz reklamowy jest najważniejszym aspektem wykorzystywanym przez model Aida. Przykład tego typu strategii jasno pokazuje, że w prosty sposób można zwrócić uwagę odbiorcy na konkretne produkty, usługi, a tym samym po prostu skutecznie sprzedawać. W handlu online jest to szczególnie istotne. W modelu Aida kluczowe znaczenie mają dobrze skonstruowane treści marketingowe. One są skoncentrowane na contencie – czyli odbiorcy. Generują jego zainteresowanie oraz prowadzą do finalizacji transakcji. Model Aida to nic innego jak zasady działania reklamy na konsumenta. Sam skrót jest akronimem i oznacza: Attention: przyciągnięcie uwagi; Interest: zainteresowanie produktem; Desire: wzbudzenie chęci posiadania produktu; Action: wezwanie do działania. Za twórcę tej metody uznaje się E.K Stornga i ma ona bardzo silne przełożenie na to, jak obecnie wygląda marketing internetowy.

Jak tworzyć treści w modelu Aida?

Kluczowe w modelu Aida są więc treści. Je trzeba zbudować w taki sposób, by przeprowadzić klienta przez wszystkie etapy opowieści, która ma na celu wzbudzenie zainteresowania oraz sprzedaż. Dlatego właśnie cztery milowe kroki zawsze są niezbędne, a sam rodzaj komunikatu powinien być wolny od utartych, suchych sloganów. Natomiast warto sięgnąć po spersonalizowane zwroty, wzbudzać zainteresowanie, sprawić, by klient stał się aktywnym słuchaczem zaciekawionym tym, co masz mu do powiedzenia. A to prosta droga do złożenia zamówienia.

Potencjalni klienci to zdefiniowana grupa klientów. Na tym opierają się różnego rodzaju narzędzia content marketingu. Tym samym dany produkt lub usługa muszą być rozwiązaniem problemów odbiorcy, muszą mu być do czegoś potrzebne. To ten moment, gdy warto sięgnąć po storytelling i opowiadać. To prowadzi do tego, że można podkreślić, jak wyjątkowa jest nasza oferta i jak idealnie wpisuje się w potrzeby klienta. Tu króluje język korzyści tak chętnie wykorzystywany w blogach czy w mediach społecznościowych. Na zakończenie podstawowy model Aida wzywa do działania – zapisu na warsztaty, newsletter, kupna, kontaktu.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *