Popularne

Artykuł

Zakupy

Czym są sprężarki śrubowe?

Czym są sprężarki śrubowe?

Sprężarka zwiększa ciśnienie gazu oraz wymusza jego przepływ w określonym kierunku. Mechanizm ten usprawnia przebieg wielu procesów technologicznych, dlatego sprężarki są powszechnie wykorzystywane w różnych gałęziach przemysłu. Czym wyróżniają się modele śrubowe?

Zasada działa sprężarki śrubowej

Śrubowy stopień sprężania składa się z dwóch wirników, o uzębieniu wewnętrznym i zewnętrznym, wału napędowego, łożysk, pokrywy oraz uszczelnienia. Powietrze dostaje się do sprężarki śrubowej przez filtr, potem dociera do regulatora, gdzie dostosowywany jest poziom ciśnienia. W komorze sprężania powietrze miesza się z olejem, który smaruje, uszczelnia i chłodzi stopień śrubowy, dlatego po zakończeniu procesu sprężony gaz musi trafić jeszcze do zbiornika separatora oleju, w którym większość zanieczyszczeń zostaje usunięta. Dodatkowe oczyszczenie z oleju następuje podczas przepływania gazu przez system filtrów. Ostatnim etapem jest chłodzenie sprężonego powietrza.

Sprężarki bezolejowe

Sprężarki śrubowe mogą występować także w wersji bezolejowej, jak wysokiej klasy maszyny od Aerzen, zapewniające idealną czystość sprężonego powietrza. W sprężarkach bezolejowych powietrze tak samo zmienia swoje ciśnienie pod wpływem pracy dwóch obracających się wirników, tyle że olej nie przedostaje się do sprężonego powietrza. Smarowanie i chłodzenie w takich modelach może zapewniać także woda, a wtedy wirniki wykonane są ze specjalnego materiału odpornego na korozję.

Gdzie stosuje się sprężarki śrubowe?

Śrubowe sprężarki są wykorzystywane między innymi do pompowania, malowania, czyszczenia, chłodzenia, rozpylania różnych substancji, transportu pneumatycznego. Ze względu na cichą pracę, w wielu miejscach zastąpiły tradycyjne sprężarki tłokowe, doskonale też sprawdzają się tam, gdzie sprężone powietrze musi być dostarczane bez przerwy – urządzenia tego typu mogą pracować w trybie ciągłym i przy dużym obciążeniu. Powszechnie spotyka się sprężarki śrubowe w przemyśle kolejowym, lotniczym, morskim, metalurgicznym, maszynowym, petrochemicznym.

Sprężarki śrubowe w wersji bezolejowej są niezastąpione w branży spożywczej, medycznej, elektronicznej, farmakologicznej, czyli wszędzie tam, gdzie wymagane jest sprężone powietrze wolne od jakichkolwiek zanieczyszczeń.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *