Popularne

Artykuł

Styl życia

Mowa pogrzebowa – 7 kroków

Mowa pogrzebowa – 7 kroków

Stwórz mowę pogrzebową, którą na pewno wszyscy zapamiętają. Postępuj zgodnie z tymi krokami i schematem mowy pogrzebowej, aby przygotować się do upamiętnienia takich wydarzeń.  Udzielamy kilku szybkich wskazówek oraz krok po kroku przewodnika po pisaniu i wygłoszeniu przemówienia pogrzebowego.

Szybkie wskazówki dotyczące pisania przemówień upamiętniających

  • zapisz wszystko, żebyś nie zapomniał i postaraj się, żeby mowa nie trwała dłużej niż 10 minut.
  • należy unikać potencjalnie żenujących materiałów (np. wszystkiego, co wiąże się z seksem, narkotykami lub kłopotliwymi teściami).
  • dzielcie się wspomnieniami z życia, nie pogłębiajcie smutku i płaczu.
  • nie mów tylko o swoim związku ze zmarłym, ale również o innych przyjaciołach i krewnych.
  • na koniec podaj kopię mowy pogrzebowej komuś innemu, kto może przejąć ją w przypadku załamania.

Przewodnik do pisania mowy pogrzebowej krok po kroku

Krok pierwszy: Zbieranie informacji.

Zanotuj jak najwięcej osobistych notatek o zmarłym. Następnie obejrzyj zdjęcia. Przeglądanie albumów fotograficznych może przypominać o ważnych zaletach i wspomnieniach osoby, która zmarła. Następnie odpowiedz na kilka pytań: Co sprawiło, że Twoja ukochana osoba była naprawdę szczęśliwa? Co zainspirowało Cię do napisania tego przemówienia? Zastanówcie się nad tym, jakie były wasze pasje? Co najbardziej zapamiętacie o tej osobie?

Pamiętaj, że przemówienie pogrzebowe nie jest biografią, ale raczej twoimi osobistymi myślami i wspomnieniami z twojego punktu widzenia. Możesz poprosić współpracowników, przyjaciół i inne osoby o ich historie i wspomnienia. Po tym, jak zaczniesz widzieć jakieś powtórzenia w swoich notatkach, doprowadzi to do głównego tematu.

Krok drugi: Rozpocznij porządkowanie zawartości.

W tych krokach zarysuj swoją mowę pogrzebową:

  1. Początek ustalania tematu.
  2. Część środkowa, w której można rozwinąć temat z osobistymi historiami, informacjami, cytatami, komentarzami, powiedzeniami, wierszami i innymi treściami. Informacje te powinny stanowić 90% mowy.
  3. Krótki wniosek podsumowujący twoje przemyślenia i przeformułowujący temat.

Krok trzeci: Następnie przeprowadź najpierw prace nad sekcją środkową (część II).

Kiedy już znajdziesz tę część, początek i podsumowanie będzie łatwe. Utwórz kontur grupując podobne tematy z notatek z Kroku 1. Na przykład, możesz chcieć zebrać wszystkie osiągnięcia razem. Połącz komentarze na temat filozofii życia zmarłego.

Krok czwarty: Zorganizować Konkluzję (Część III).

Konkluzja przypomina słuchaczom o temacie i odciska silne emocje, jakie masz w związku z tą stratą. Kluczem do tego jest szybkie i skuteczne zakończenie. Oto przykład:

„Wszyscy będziemy tęsknić za poczuciem humoru Anny, jej talentem do wiedzy o tym, co jest naprawdę ważne w życiu i jej słynnymi ciasteczkami z dodatkiem czekolady” (odrobina humoru nie boli, dopóki nie jest dla nikogo obraźliwa).

„Jej przykład jest dla nas inspiracją do naśladowania”

Krok piąty: Napisz początek mowy pogrzebowej (część 1).

Przemówienia upamiętniające zwykle zaczynają się od zwrócenia uwagi. Wyznaczy ono temat i może mieć formę opowiadania, wiersza, powiedzenia, tekstów piosenki. Przedstawi ono również cel i temat, którego użyłeś na początku procesu.

Krok szósty: Wypolerować.

Najlepiej postawić na to, aby odejść od mowy na kilka godzin lub noc, jeśli to możliwe. Następnie pracuj nad tym, żeby to brzmiało jak rozmowa. Chcesz rozmawiać z publicznością tak naturalnie, jak to tylko możliwe.

Wskazówki dotyczące kluczy:

  • zadbaj o to, aby strony były krótkie, 4-8 minutowe, 3-7 stron maszynopisu.
  • pisz ją używając czcionki 14 pt, aby była łatwa do odczytania.
  • różna długość zdań.
  • ponumeruj strony.
  • przećwiczyć czytanie głośno i samemu.
  • przeczytaj ją przyjaciołom i rodzinie i uzyskaj ich opinie. Edytuj w razie potrzeby.
  • utrzymuj zawartość w dobrym smaku i pozytywnym nastawieniu.

Krok siódmy: Przeprowadzenie mowy pogrzebowej

Podczas gdy zwykle mówcy nie czytają słowa za słowem, ponieważ jest bardzo prawdopodobne, że będziesz pełen emocji, nie bój się czytać słowo za słowem. W ten sposób nie pomijasz żadnych kluczowych punktów, które chciałbyś poruszyć. Jeśli nawiązanie kontaktu wzrokowego z uczestnikami wywoła u Ciebie emocje, spróbuj zatrzymać wzrok na stronie lub zajrzyj na górę widowni z tyłu sali.

Zatrzymaj się, weź głęboki oddech i wypij trochę wody. Każdy zrozumie. Są też emocjonalnie zrozpaczeni. Mów tak naturalnie, jak to tylko możliwe, jak gdybyś opowiadał komuś o swojej bliskiej osobie. Weź też to pod uwagę. Bardzo ważne jest, aby mówić jasno i głośno, tak aby każdy mógł Cię usłyszeć. Zachowaj przemówienie pisemne jako pamiątkę. Później możesz dodać go do swojego pamiątkowego pudełka i podzielić się nim z innymi, którzy mogą chcieć jego kopii.

Streszczenie

Podążając za tymi krokami, pisanie i dostarczanie mowy pogrzebowej stanie się mniej stresujące, a bardziej procesem uzdrawiania. Wiedza o tym, co powiedzieć w czasie nabożeństwa jest kwestią przygotowania i planowania.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *