Popularne

Artykuł

Styl życia

Jak najlepiej przechowywać zdjęcia?

Jak najlepiej przechowywać zdjęcia?

Zdjęcia rodzinne to zapisane na papierze wspomnienia, dlatego warto o nie zadbać, aby zachować je dla przyszłych pokoleń. Jednak niewiele osób wie, gdzie przechowywać zdjęcia, aby odpowiednio je zabezpieczyć. Mamy nadzieję, że nasze wskazówki pomogą zachować kolekcję fotografii w oryginalnej jakości i kolorystyce.

Fotografujemy znacznie więcej niż nasi rodzice, niestety nie możemy pochwalić się dobrą organizacją zdjęć rodzinnych. Gromadzimy gigabajty danych pamięci w pamięci telefonów, laptopów i pendrive’ów, ale w ostateczności, nie mamy zdjęć, które moglibyśmy przekazać naszym dzieciom. W końcu nikt nie uzna fotek z galerii smartfona  za archiwum rodzinnej fotografii.

Gdzie przechowywać zdjęcia cyfrowe?

Nośniki pamięci

Pendrive, pamięć komputera, karta pamięci to najprostszy sposób na przechowywanie zdjęć, ale także najbardziej zawodny. Możesz być pewien bezpieczeństwa fotografii cyfrowej tylko wtedy, jeśli istnieje kilka kopii każdego obrazu. Ponadto kopie powinny znajdować się w różnych miejscach. Pamiętaj też, że karta pamięci przeznaczona jest do krótkotrwałego przechowywania danych. Nie trzymaj na niej archiwów zdjęć. Wyrób sobie nawyk przenoszenia plików z karty pamięci  np. na dysk po umieszczeniu na niej kolejnych fotek.

Przechowywanie fotografii w postaci cyfrowej stanowi szczególne wyzwanie. Technologia ciągle się zmienia. Niektórzy ludzie wciąż mają w szufladach dyskietki 3,5-calowe, na których  mają zdjęcia. Podobny los z pewnością czeka inne nośniki danych. Zmiany dotyczą nie tylko sposobów przechowywania, ale także oprogramowania i formatów plików. Chcąc przechowywać zdjęcia w postaci cyfrowej, konieczne będzie przeniesienie danych do nowych systemów, zanim stary stanie się bezużyteczny.

Magazyn w chmurze

Przechowywanie plików  w chmurze jest idealne do tworzenia kopii zapasowych. Możesz kupić 100 lub więcej gigabajtów przestrzeni dyskowej za niewielkie pieniądze. Specjalny program automatycznie synchronizuje dane między Internetem a dyskiem twardym. I nawet jeśli dysk stanie się bezużyteczny, pliki w chmurze pozostaną nienaruszone.

Papierowe zdjęcia.

Dla wielu osób najwygodniejsze jest oglądanie fotografii w formie drukowanej. Nasi rodzice są przyzwyczajeni do codziennego podziwiania zdjęć swoich dzieci i wnuków, nie z ekranów gadżetów a z ramek  umieszczonych na półkach, lub z kart albumów.

Gdzie można przechowywać papierowe zdjęcia?

Najpopularniejszym sposobem przechowywania dużej kolekcji zdjęć są z pewnością albumy fotograficzne. Przechowując w nich zdjęcia, możemy je wygodnie posegregować, np. układając w porządku chronologicznym. Ponadto foliowe kieszonki albumów stanowią dodatkowe zabezpieczenie naszej kolekcji, chroniąc fotografie przed promieniami UV i innymi czynnikami zewnętrznymi.

Kolejnym sposobem na przechowywania zdjęć są specjalne pudełka. Możemy w nich umieścić dużą kolekcję fotografii, mając pewność, że zostanie odpowiednio zabezpieczona. Chociaż przeglądanie zdjęć umieszczonych w pudełku nie jest aż tak wygodne jak w albumie, to stanowi on dla niego interesującą alternatywę. Zdjęcia przechowywane w stylowych drewnianych pudełkach to nie tylko sposób na zabezpieczenie zdjęć, ale także ciekawy pomysł na prezent.

Jeżeli posiadamy szczególnie cenne fotografie, to możemy je umieścić w specjalnych kopertach na zdjęcia. Tego rodzaju sposób przechowywania gwarantuje bardzo dobrą ochronę fotek. Pamiętajmy jednak, że nie każda koperta nadaje się do tego celu. Powinniśmy skorzystać z dedykowanych rozwiązań, w których użyto klejów niewchodzących w reakcję z barwnikami na zdjęciu. Jest to szczególnie istotne, gdy zamierzamy przechowywać fotografie w ten sposób przez wiele lat.

Zdjęć cyfrowych codziennie przybywa. Oglądanie fotek na ekranach telefonów i laptopów wydaje się wygodne, ale technologia cyfrowa dewaluuje fotografię. Ogromna liczba plików na kartach pamięci i dyskach umniejsza pojęcie cennej chwili. Wiele osób zapomina, po co w ogóle fotografowało określone wydarzenia. Remedium na ten problem może stanowić drukowanie najlepszych fotografii. Możemy je utrwalać na papierze w standardowych formatach, w formie plakatów ozdabiających ścianę. Możemy także umieścić je na jednym z fotogadżetów, takim jak kubek, kalendarz, magnes na lodówkę, czy brelok.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *