Popularne

Artykuł

Dom i ogród

Podłogi 3D – co powinniśmy wiedzieć?

Podłogi 3D – co powinniśmy wiedzieć?

Od dłuższego czasu na rynku funkcjonują posadzki żywiczne (w marketingu określane, jako posadzki 3D). Są stosowane zarówno w obiektach przemysłowych (szpitale, garaże), obiektach użyteczności publicznej (dyskoteki), ale także coraz częściej w domach. Z pewnością ich wykorzystanie pozwala na aranżację niepowtarzalnego, wyjątkowego wnętrza. Taka posadzka pogłębia wrażenie przestrzenności pomieszczenia, optycznie zwiększa jego kubaturę. Czy jednak oferują taką samą trwałość i wytrzymałość, jak tradycyjne materiały używane do wykończeń? A jeśli tak, za jaką cenę?

Jakie są rodzaje posadzek żywicznych?

Wyróżniamy kilka rodzajów posadzek żywicznych, w zależności od zastosowanego materiału. Żywice epoksydowe są bardzo odporne na ścieranie oraz łatwe do utrzymania w czystości. Mogą być zarówno matowe, jak i połyskliwe, ale powinny być stosowane wewnątrz budynków. Z kolei żywice poliuretanowe są bardziej wytrzymałe na ścieranie i mogą być stosowane, jako pokrycie tarasu oraz schodów zewnętrznych na ganku z uwagi na brak reakcji na światło. Jeszcze innym rodzajem są posadzki przemysłowe. Wykorzystywane w miejscach narażonych na bardzo duże natężenie szkodliwych czynników lub duże natężenie ruchu. Aby zapewnić wystarczającą wytrzymałość materiału, tego typu posadzki wzbogacane są o pochodne cementu lub kruszywa kwarcu. W praktyce wykorzystuje się także posadzki z żywicy poliestrowej lub akrylu.

Warto wskazać, że posadzki żywiczne mogą mieć także różną grubość. Posadzki cienkowarstwowe są doskonałe do stosowania w sypialni lub salonie, ale już w kuchni (ze względu na wytrzymałość powłoki) lepsze będą posadzki grubowarstwowe.

Posadzki 3D – Diabeł tkwi w szczegółach

Posadzki żywiczne to nie tylko jednolite powierzchnie. Doskonałym rozwiązaniem jest wkomponowanie w podłogę ulubionego zdjęcia lub grafiki. Jest to bardzo efektowne rozwiązanie, które świetnie sprawdzi się w pokoju dziecinnym lub salonie. Stosuje się także montowanie ozdobnych kafelek 3D. Powstałe w ten sposób powierzchnie cieszą oko i zawsze wzbudzają zainteresowanie gości, a my możemy być pewni że stworzyliśmy absolutnie unikalną kompozycję.

Ile musimy zapłacić za takie rozwiązanie?

Cena zależy przede wszystkim od rodzaju zastosowanej żywicy oraz grubości jej warstwy, jak również powierzchnia, jaką pokrywamy. Żywica poliuretanowa jest znacznie droższa (nawet 400 zł/m2) niż epoksydowa (150-200zł/m2) Oczywiście stosowanie indywidualnie dobranej grafiki lub ozdobnych elementów podnosi cenę. Znaczna część firm oferuje jednak rabaty przy pokrywaniu dużych powierzchni. Nadal jednak nie jest to usługa tania.

Więcej ciekawych informacji o podłogach 3D na stronie: https://designiwnetrze.pl/podloga-3d/

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *