Popularne

Artykuł

Rozrywka

Jak wykonać zrzut ekranu na komputerze PC?

Jak wykonać zrzut ekranu na komputerze PC?

Chcesz zrobić zrzut ekranu? Być może trzeba wysłać wiadomość do pomocy technicznej lub po prostu nagrać coś śmiesznego do zamieszczenia na Twitterze. Zacznijmy od najłatwiejszego i najprostszego sposobu: Skróty klawiaturowe.

Poniższe instrukcje dotyczą tylko wykonywania zrzutów ekranu na laptopie z systemem Windows, dlatego sprawdź nasze instrukcje obsługi Chromebooków lub komputerów Mac, jeśli tego potrzebujesz.

ZRZUTY EKRANU Z UŻYCIEM SKRÓTÓW KLAWISZOWYCH

Klawisz Print Screen klawiatury kopiuje bieżący ekran. Można go następnie wkleić do programu do edycji obrazu za pomocą Ctrl + V. Jeśli masz kilka monitorów, ta metoda utworzy jeden szeroki obraz obejmujący wszystkie ekrany.

Naciśnięcie Alt + Print Screen spowoduje przechwycenie tylko aktualnie wybranego okna.

Robienie zrzutu ekranu jest proste, niezależnie od wersji używanego systemu Windows. Jest tylko kilka kroków – zakładając, że nie masz dostępu do domyślnych elementów sterujących klawiaturą i skrótów – a jeśli potrzebujesz darmowego oprogramowania do edycji obrazu, to są to nasze ulubione programy.

Krok 1: Przechwytywanie obrazu – Zakładając, że obszar, który chcesz przechwycić, jest wyświetlany na ekranie, naciśnij przycisk „Print Screen” (często skrócony do „PrtScn”), zwykle znajdujący się w prawym górnym rogu klawiatury, aby przechwycić zrzut ekranu z całego ekranu (ponownie, w tym wielu wyświetlaczy). Alternatywnie, wciśnij „Alt + Print Screen”, aby przechwycić zrzut ekranu aktywnego okna.

Jeśli korzystasz z laptopa, może być konieczne naciśnięcie przycisku „Fn” + „Print Screen” (Ekran drukowania), jeśli do tego klawisza przypisana jest inna funkcja komputera przenośnego.

Zdjęcie ekranowe nie będzie generować dźwięków ani innych sygnałów, ale zostanie zapisane w schowku jako plik PNG. Jeśli nie korzystasz z wersji przed Windows 8, naciśnij Klawisz Windows + Drukuj ekran, aby automatycznie zapisać zrzut ekranu na pełnym ekranie w folderze „Screenshots” w katalogu zdjęć.

Jeśli masz zainstalowany Dropbox, zrzut ekranu zostanie automatycznie zdeponowany w Twoim katalogu Dropbox, pod zakładką Screenshot. Własny dysk OneDrive firmy Microsoft zrobi to samo, jeśli kazano to zrobić przy pierwszym uruchomieniu ekranu drukowania po skonfigurowaniu go. Zdjęcia ekranowe znajdują się w folderze OneDrive w folderze Zdjęcia > Zdjęcia ekranowe. Dodatkowe informacje na temat metody OneDrive znajdują się w następnym rozdziale.

Krok 2: Otwórz Paint’a- W wersjach systemu Windows 10 przed aktualizacją programu Fall Creators można otworzyć menu Start, przejść do opcji „Wszystkie aplikacje” i przewijać listę alfabetyczną, aż do znalezienia opcji Paint. Alternatywnie, oraz w celu aktualizacji programu Fall Creators i później, użyj pola wyszukiwania systemu Windows, aby wyszukać „Paint” i kliknąć odpowiednią ikonę.

Jeśli używasz systemu Windows 7 i 8, możesz znaleźć aplikację Paint na kilka różnych sposobów, ale oba obsługują narzędzie wyszukiwania, które od razu znajdzie to, czego potrzebujesz.

Krok 3: Wklej zrzut ekranu – Po otwarciu Paint’a kliknij przycisk „Wklej” w lewym górnym rogu programu, wybierz opcję „Edytuj”, a następnie „Wklej” lub naciśnij kombinację klawiszy „Ctrl” + „V” na klawiaturze, aby wkleić zrzut ekranu.

Krok 4: Zapisz zrzut ekranu – Wykonaj dowolne edycje, takie jak przycinanie obrazu do określonego obszaru, i kliknij główną opcję „Plik” w lewym górnym rogu, a następnie „Zapisz jako”.

Krok 5: Nazwij nowy plik, wybierz zapisaną lokalizację i wybierz żądany format pliku z menu rozwijanego. Do większości celów JPG sprawdza się dobrze, ale można wybierać spośród wielu innych formatów, takich jak PNG, BMP, GIF i innych. Po zakończeniu kliknij szary przycisk „Zapisz” w prawym dolnym rogu.

ZRZUTY EKRANU Z NAPĘDEM ONEDRIVE

Po zainstalowaniu dysku OneDrive naciśnięcie Print Screen automatycznie zapisze kopię zrzutu ekranu.

Obrazy są domyślnie zapisywane na dysku OneDrive/obrazach/zdjęciach ekranu.

Jeśli używasz systemu Windows 10, masz inną możliwość robienia i zapisywania zrzutów ekranu: Platforma pamięci masowej w chmurze firmy Microsoft, OneDrive. Po otwarciu program zapyta, czy chcesz automatycznie zapisywać zrzuty ekranu w chmurze po każdym naciśnięciu przycisku „Print Screen”. Stamtąd można łatwo uzyskać dostęp do zrzutów ekranu, kopiując łącze. Tak to działa.

Krok 1: Otwórz dysk OneDrive – Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś, uruchom dysk OneDrive na komputerze z systemem Windows 10. Bezpłatną aplikację, która jest dostępna w systemie Windows 10, można znaleźć w menu Start w menu „Wszystkie aplikacje” lub wyszukując ją w aplikacji.

Jeśli skonfigurowano już dysk OneDrive, folder powinien zostać otwarty w Eksploratorze Windows. Jeśli nie, zostaniesz poproszony o zalogowanie się za pomocą konta Microsoft – postępuj zgodnie z instrukcjami wyświetlanymi na ekranie.

Krok 2: Naciśnij przycisk Print Screen – Naciśnij wspomniany powyżej przycisk „Print Screen”, a pojawi się komunikat z aplikacji OneDrive z pytaniem, czy chcesz zapisać zrzuty ekranu w aplikacji OneDrive. Po każdym naciśnięciu przycisku „Print Screen” (Ekran wydruku) w aplikacji OneDrive zapisany zostanie PNG zrzutu ekranu. Działa to również w przypadku ekranu Alt + Print, który zamiast całego pulpitu wykonuje zrzut ekranu aktywnego okna. Podczas wykonywania zrzutów ekranu komputer nie będzie emitował żadnych dźwięków ani innych sygnałów, ale zdjęcia zostaną automatycznie zapisane w dysku OneDrive.

Jeśli po naciśnięciu Print Screen nie pojawi się żaden komunikat, można włączyć tę funkcję ręcznie. Kliknij prawym przyciskiem myszy ikonę dysku OneDrive w zasobniku systemowym, która znajduje się po lewej stronie zegara na pasku zadań. Aby znaleźć tę ikonę, może być konieczne kliknięcie ikony strzałki. Po znalezieniu ikony chmury kliknij ją prawym przyciskiem myszy i wybierz „Ustawienia”. Następnie kliknij zakładkę „Auto-zapisywanie” i upewnij się, że włączona jest opcja „Automatycznie zapisuję zrzuty ekranu, które przechwytuję na dysku OneDrive”.

Zrzuty ekranu z włączoną funkcją onedrive

Krok 3: Znajdź i udostępnij pliki – Uruchom dysk OneDrive z menu Start i otwórz folder „Pictures” (Obrazy). Wewnątrz znajduje się folder „Screenshots”, w którym znajdują się wszystkie wykonane wcześniej zrzuty ekranu. Możesz chwycić te pliki i przenieść je do dowolnego folderu lub edytować je za pomocą edytora obrazów.

Można je również udostępnić znajomym, kopiując odpowiednie łącze – wystarczy kliknąć prawym przyciskiem myszy plik i wybrać łącze „Share a OneDrive link”. Adres URL do udostępniania zrzutów ekranu znajomemu zostanie automatycznie skopiowany do schowka, a następnie będzie można wkleić go w dowolnej wiadomości e-mail lub czacie.

Rozmieszczenie zrzutów ekranu za pomocą narzędzia do przycinania

Wbudowane narzędzie do przechwytywania ekranu w systemie Windows działa wystarczająco dobrze, ale nie jest najbardziej wszechstronne, jeśli chodzi o zapisywanie zrzutów ekranu. Na szczęście system Windows jest również wyposażony w narzędzie do przycinania, wbudowane narzędzie, które pozwala użytkownikom lepiej definiować i przechwytywać fragmenty ekranu pulpitu jako zrzut ekranu bez potrzeby korzystania z klawiatury.

Jest to narzędzie, które stale się rozwija, a jeśli jesteś osobą z dostępem do informacji poufnych w systemie Windows, możesz mieć dostęp do najnowszej wersji ze wszystkimi najnowszymi funkcjami. Jeśli nie używasz wewnętrznego podglądu systemu Windows 10, przeczytaj dalej, ale dla tych, którzy chcą dowiedzieć się więcej o nowym narzędziu do przycinania, przejdź do następnej sekcji.

Narzędzie do tradycyjnego przycinania

Krok 1: Otwórz narzędzie do przycinania – Kliknij menu Start, przejdź do folderu „Akcesoria systemu Windows” – lub folderu „Akcesoria”, jeśli używasz systemu Windows 7 – i wybierz „Narzędzie do przycinania” z listy dostępnych aplikacji firmy Microsoft. Ikona przedstawia parę niebieskich nożyczek z dwoma białymi owalami pod nimi. Ewentualnie wyszukaj i otwórz program za pomocą paska wyszukiwania systemu Windows.

Jeśli korzystasz z systemu Windows 8, kliknij strzałkę w dół w lewym dolnym rogu, naciśnij klawisze „Ctrl” + „Tab” lub przesuń w dół od środka ekranu, aby uzyskać dostęp do „Widoku aplikacji”. Następnie wybierz narzędzie do przycinania.

Krok 2: Wybierz typ snipa lub opóźnienie – Po otwarciu, kliknij strzałkę w dół po prawej stronie „Tryb” w lewym górnym rogu okna programu i wybierz żądany typ snippingu z listy rozwijanych opcji. Opcja pełnoekranowa przechwytuje cały ekran, podczas gdy inne opcje pozwalają określić obszar. Dodatkowo można zdefiniować krótkie opóźnienie w przypadku konieczności uzyskania zrzutów ekranu z menu systemowego lub kontekstowego, które znikają po wybraniu narzędzia do przycinania.

Krok 3: Zdefiniuj zaznaczenie – Użyj myszy lub touchpada do ręcznego zaznaczenia wyboru przechwycenia ekranu. Pełnoekranowy suwak i suwak okienny nie zapewniają mnóstwa swobody w zakresie wszechstronności i wyboru, ale ten ostatni nadal będzie wymagał od Ciebie wyboru odpowiedniego okna przed jego kontynuowaniem.

Krok 4: Zapisz zrzut ekranu – Wykonaj dowolną edycję, taką jak podświetlenia lub adnotacje, a następnie kliknij przycisk „Plik” w lewym górnym rogu. Następnie wybierz „Zapisz jako” tytuł nowego pliku, wybierz zapisaną lokalizację i wybierz żądany format pliku z menu rozwijanego. Jeśli zrzut ekranu zawiera tekst, zauważysz zwiększoną klarowność, jeśli zapiszesz plik jako PNG, ale możesz sprawdzić nasz przewodnik po różnych formatach obrazu, aby pomóc Ci wybrać najlepszy dla każdego z nich.

Krok 5: Udostępnij zrzut ekranu – Po zakończeniu kliknij szary przycisk „Zapisz” w prawym dolnym rogu lub, jeśli wolisz, możesz kliknąć ikonę koperty, aby wysłać zrzut ekranu jako załącznik.

Nowe narzędzie do obcinania

Nowe narzędzie do przycinania, wprowadzone wraz z Windows 10, sprawia, że robienie zrzutów ekranowych i opisywanie ich jest łatwiejsze niż kiedykolwiek. Łatwe przeciąganie oznacza, że nie musisz już przechodzić przez menu, aby zapisać zrzut ekranu za pomocą narzędzia. Wystarczy go otworzyć, zdefiniować obszar, a zostanie on automatycznie zapisany w schowku, gdzie można go wkleić w dowolnym miejscu.

Łącząc stary wygląd z nowym, możesz po prostu nacisnąć klawisz klawiatury „Print Screen”, aby otworzyć narzędzie do obcinania, jeśli włączyłeś je na stronie Ustawienia klawiatury. Alternatywnie, można kliknąć tylną część urządzenia drukującego, jeśli zostanie ono ponownie przypisane do tej funkcji za pomocą menu Ustawienia pióra i atramentu Windows. Można również użyć dłuższego klawisza Windows + polecenia Shift + S.

Aby dokonać edycji zrzutu ekranu, takich jak adnotacje, lub usunąć zaznaczone elementy, można to zrobić za pomocą nowej aplikacji Szkicowanie ekranu. Aby uzyskać szybki do niego dostęp, nowy budynek Microsoftu wyrzuca powiadomienie po wykonaniu „snipa”, który po kliknięciu przenosi ten uchwyt ekranu prosto do nowo samodzielnej aplikacji Screen Sketch w celu jego zmiany.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *